sparta forever homepage
Jméno: heslo: ?
FB - Sparta ForeverTwitter: Sparta Forever (@spartaforever)Instagram: spartaforever_cz
zaregistruj se hledej

O Spartě s ...

Fotbal pro rodiny s dětmi je mýtus, říká Lukáš Přibyl přicházející na pozici místopředsedy představenstva Sparty

Starej Homolka, lupe 30.11.2011 22:25

Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Zapomeňte! Lukáš Přibyl již v našem milovaném klubu před lety působil v roli ředitele komunikace. Nyní však přichází do úplně jiné a podstatně zásadnější pozice. Stane se místopředsedou představenstva Sparty s rozhodovacími pravomocemi a významným podílem na směřování klubu. Vůbec první rozhovor, který k tomuto poskytl, věnoval našemu webu Sparta Forever. Nyní se tak můžeme na velmi exkluzivní bázi seznámit s jeho představami, názory a pohledem nejen na Spartu. Zároveň prozradil i několik věcí, které by ze své nové pozice rád změnil, a popsal, co bude jeho hlavním úkolem. Hodně se chce zaměřit i na to, jak klub pracuje a komunikuje s fanoušky a jak vůbec vystupuje Sparta navenek. Více se dozvíte v poměrně obsáhlém, ale jistě zajímavém rozhovoru.


První otázka je zcela jasná. Na jakou pozici do Sparty přicházíš a jaká bude její náplň?
Jedná se o pozici místopředsedy představenstva. Měl bych být zástupcem vlastníka klubu. Daniel Křetínský nemůže být vzhledem ke svým mnohým aktivitám na Spartě každý den, či týden. Já budu přenášet jeho myšlenky do praktického chodu klubu ve sportovní oblasti, marketingu a PR. Bude se tak jednat především o interní řízení klubu a jeho fungování. Ekonomiku a provoz budou mít i nadále na starosti příslušní lidé v klubu.

Budeš mít tedy rozhodovací pravomoce Daniela Křetínského?
V určitých věcech ano. V tuto chvíli si vymezujeme konkrétní pravomoce a nastavujeme si vše interně. Jednali jsme poměrně dlouho, jelikož chci mít pravomoce i zodpovědnost. Nechci být v pozici figurky. Aby mělo mé působení smysl, chci chod a věci ovlivňovat a nějak pomoci. Samozřejmě mé pravomoce se nebudou rovnat těm Daniela Křetínského jako předsedy představenstva.

Jak to tedy prakticky bude?
Představa je, že Daniel Křetínský určí mantinely a já v nich budu moci rozhodovat. Vytyčíme si určité cíle například v podobě zisku titulu a postupu do Ligy mistrů a já bych měl připravit, jak jich dosáhnout, co by se mělo dít, navrhnout řešení. Následně to Daniel Křetínský odsouhlasí a poté se vše uvede do praxe.

Vybral si tě tedy právě Daniel Křetínský, či lidé z představenstva?
Vybral si mě pan Křetínský a od něj přišel i impuls. Co vím, tak to bylo se souhlasem lidí z představenstva.

Překvapilo tě to? Je to přeci jen zásadní pozice v nejlepším a největším klubu. Ke zvládnutí je třeba něco vědět, umět, znát a mít adekvátní vzdělání a zkušenosti. Mnozí by na tvé pozici očekávali někoho zkušenějšího s více úspěchy.
Relativně mě to překvapilo, nečekal jsem to, ale je to pro mě čest. Samozřejmě beru, že nemám zkušenosti lidí, kteří se ve fotbale pohybují dvacet let. Může to být však i výhoda. Nemám omezený pohled na fotbal. Zároveň nebudu v pozici, abych říkal, kdo má hrát, co máme hrát a zda hrajeme presink dostatečně vysoko a podobně. Měl bych směřovat klub jako celek tak, aby to lidi na tribunách bavilo, abychom měli sportovní úspěch. Zároveň tu již řada zkušených manažerů je.

Takže máš nejméně zkušeností v představenstvu. Dá se to tedy vše zvládnout?
Manažerských mám asi nejméně, ale srovnatelně fotbalových. Věřím, že to zvládnu. Nechci si ukájet sebevědomí, ale jde o to, aby vše prospělo klubu.

Jelikož přicházíš, tak předpokládám, že něco nefungovalo. Co by tvůj příchod měl změnit?
Má pozice je nově vytvořená. Sparta by měla mluvit jednotným hlasem od mládeže po A tým. A to nejen ve sportovní části, ale i v marketingu a obchodu.

V praxi to znamená co?
Dříve nebyla jednotlivá oddělení ztotožněna s tím, co se dělalo. Měli pocit, že vynakládají hodně na prezentaci klubu a A tým jim to kazí. A hráči nebyli ztotožněni s tím, že mají plnit marketingové aktivity. Propojit jednotlivé úseky a hovořit jedním jazykem je základ. Tedy stejná strategie a vzít ji za svou. A to nejen u profesionálních týmů, ale i u mládeže. Každý, kdo pracuje v klubu, je jen malou epizodou historie klubu a neměl by se stavět nad klub.

Je tam něco dalšího? Kvůli tomuhle se mohl najmout člověk co umí řídit procesy.
To není o procesu. Jde o nastavení, aby lidi šli za značkou Sparta. Nepřicházím, abych byl tváří klubu, ale abych dokázal, aby lidi šli za značkou. Nebudu hlásná trouba. Myslím, že by mi to lidé ani nevěřili. Jde o to, aby lidi pochopili, že Sparta jako značka je tmelící prvek.

To je hlavní úloha?
Hlavních úloh bude více. Další věcí budou projekty k přitáhnutí fanoušků. Nesdílím zprofanované, že se hraje pro rodiny s dětmi. Dělat projekty jen na rodiny je hloupost. Fotbal je pro zaryté fandy. Ty je třeba přitáhnout na stadion z gaučů. A když přijdou i rodiny, tak jedině dobře. Ale dělat fotbal pro sterilní prostředí, ne, to není moje představa.

Jaké máš konkrétní vize?
Sparta bude chtít přitáhnout sparťany. Opouští dřívější vnímání toho, že fotbal se hraje pro rodiny s dětmi. To je v českém podání mýtus a blábol pro média, který se nedá ani splnit. To by nemělo být primárním cílem. My chceme vytvořit kult permanentkářů. Když přijdou rodiny s dětmi na Rodinou tribunu tak jedině dobře. Primárně jde ale o něco jiného. Fanoušci by měli být respektováni. Neměli by být bezejmenní, kteří se jdou na fotbal podívat proto, že dostanou lístky a popcorn zdarma. Jde o přístup k fanouškům. Ti pak přináší do klubu peníze.


Můžeš tedy říci, co se změní?
Rádi bychom například vytvořili nějakou komunikační platformu, radu starších. V ní by byli například bývalí hráči, legendy, lidé z klubu, fanoušci a další lidé, co něco ve vztahu klubu již dokázali. Ti by nám měli dávat zpětnou vazbu. S nimi bychom se chtěli jednou za dva týdny, za měsíc stýkat, aby nám říkali problémy, názory, diskutovali jsme s nimi, aby reprodukovali názory ostatních. Následně se věci a problémy řešily. Taková kontrolní komise. Setkání by měla mít následně veřejné výstupy. Řešilo by se vše od sportovní strategie až po věci, které fanoušky nejvíce pálí.

To zní zajímavě. Jak ale řadový fanoušek pozná, že pro ten klub něco děláš. Nějak konkrétně. Někteří si mohou říci- jo, nemám ho rád, ale něco pro nás fakt dělá. Třeba na Spartě již v doslova legendárních oblastech jako jsou hajzlíky, občerstvení či rekonstrukce stadionu.
Mohou to být třeba dílčí věci, či možná pro někoho i blbosti. Bavili jsme se o těchto věcech s Danielem Křetínským. Již při mém prvním působení jsme bojovali za odstranění plotů a za instalaci obrazovek. To bylo před šesti lety. Nakonec se to tady na Spartě zrealizovalo za čtyři roky, ale rozhodně to neberu jako moji zásluhu. Jsem ale hrozně rád, že se to udělalo, protože to je to, kde lidi poznají, že se pro ně něco dělá.

Takže hajzlíky až za čtyři roky :-)
To není o tom, že teď řekneme toalety a vezmeme milion či dva. Já věřím, že Sparta bude lidi bavit na hřišti a budou se dařit i další věci v podobě konkrétních projektů. Sparta se v minulosti snažila vychovat mladé fanoušky, ve školách či ve Fan clubech. Pak byly projekty bohužel utlumené, ale teď by se měly opět rozjet. Na tom chceme stavět, na té přímé komunikaci s lidmi, věnovat fanouškům čas. Mým úkolem na to bude získat i peníze.

To chce ale nyní tedy investice. Sparta ale přeci šetří.
Diskutovali jsme to i s Danielem Křetínským. Jsou to nutné věci, které nepřináší hned zisk, ale přinesou třeba ohlas. Fanoušci přijdou na stadion. Je lepší věnovat třeba milion dva do těchto projektů, než za stejné peníze koupit nějakého hráče. A není to jen o investicích, ale i o prioritě lidské práce. Prostě se těmto věcem i fanouškům věnovat.

Včetně hráčů?
Ano, včetně hráčů. Nevyužíváme jejich marketingový potenciál. Budou chodit více na akce, osobně. Fanouškům udělá radost, když se s nimi setká. Je to možnost jak lidi přitáhnout. Sparta v této oblasti udělala kus práce a dělá to nejlépe z českých klubů.

Jak hráčům v rámci nových procesů vysvětlíš, aby to nebyla povinnost?
Některým se to dá vysvětlit, na jiné platí finanční sankce. Opět je to o komunikaci a vysvětlení, že to má pro ně i klub přínos. Lidi přijdou, koupí si něco ve Fan shopu, přijdou na zápas.

Pojďme dál. Jaké jsou další plány?
Mám vizi, aby byla Sparta hrdá, ale neměla by být arogantní. Například v chování a vyjadřování k ostatním. Nezaměňovat hrdost za aroganci.

Není to hodně protisparťansou veřejností, která toto generuje?
Jo, může to tak být. Samozřejmě přirozená reakce je se obrnět a semknout, což je také důležité. Sparťané mohou být určitým způsobem sebevědomí, ale ne arogantní.

Nechceš být tváří klubu, ale silně mluvíš o fanoušcích. Jak to jde dohromady?
Nebudu vystupovat příliš navenek. Vše to probereme s dalšími lidmi v rámci klubu. Realizace bude na lidech, kteří svou práci dělají dobře, a jste na ně zvyklí - Ondra Kasík, Tomáš Křivda. Nebudu do toho zasahovat. Nebudu vystupovat jako my Sparta. Od toho tu jsou tu osobnosti, hráči, lidi z klubu, legendy a mnozí další. Rád komunikuji s fanoušky, ale bylo by zvláštní, abych já říkal my Sparta.

No, to by ti nikdo hlavně nevěřil. Každý asi zná, jak to s tebou je. Vysvětli, jak může člověk, který je srdcem někde na druhé straně řeky, jít do Sparty. Rivalita je obrovská. Jak bys to okomentoval? Co vzkážeš fanouškům Sparty?
Já jsem nepřišel, abych se dostal na žebříčku popularity na první místo.

No rozhodně to nebude ani do top ten.
Přišel jsem, abych pro klub něco udělal. Není to o tlachání a povídání. Samozřejmě nebudu říkat, že jsem odmalička sparťan, že jsem vyrostl jako sparťan. Každý, kdo se zajímá o sport, někomu fandí. A dle mě by měl u toho svého klubu zůstat a nefandit každou chvíli někomu jinému. Od Bohemky mě tedy nic neodláká. Vyrostl jsem ve fans prostředí, ale nevnímám nijak přehnaně rivalitu. Na hřišti ano, ale jinak ne. Nikdy jsem se nevyhraňoval, že bych někomu nepřál. Z toho pohledu mi nepřijde nic špatného, že jdu pracovat hlavou pro klub. Srdcem jsem bohemák, ale hlavu mám nastavenou na maximální práci pro Spartu s cílem udělat pro ní to nejlepší.

Takže džob.
Nechci po někom opakovat. Pro mě se funkcionářským způsobem uzavřela Bohemka, kde jsem se s majiteli neshodl. Pustil jsem se do sportovního marketingu a nejsem z těch, co by hned měnili práci. Nicméně je jediný další klub, kde bych dokázal pracovat a představit si své působení- ve Spartě. A je to pro mě čest. Měl jsem i nabídky ze Svazu, ale chtěl jsem dělat tohle. Klíčovým faktorem byla osoba Daniela Křetínského, jelikož jsme si již při mém prvním působení sedli lidsky i profesně, zaujala mě náplň práce, a co si budeme říkat, s ohledem na zajištění rodiny i peníze.
Jaká je vůbec situace kolem Bohemky. Je možné, že to ovlivní tvůj příchod?
Ne. Může to jen případně zkomplikovat mou funkci. Pokud by bylo rozhodnutí prvoinstančního soudu potvrzeno, nesměl bych působit v představenstvu. Pak bychom museli hledat jiné řešení, ale nechci předjímat. Jsou to všechno soudní věci. Táhne se to již šest let a asi stejně dlouho i potáhne. Je tam asi 14 žalob, jedna na mě. Nechci to však rozebírat. Cítím se nevinný a takhle to vnímají i lidé kolem mě a i na Spartě. Nemám žádný trest a v ničem mi to nebrání. Zachoval bych se nyní stejně. Před mým příchodem jsme vše diskutovali, na Spartě jsme to řešili. Neudělal jsem nic špatného.

Podílíš na aktivitách fanoušků v Bohemce? Já mám informace že ano..
Podílím se na získávání informacím o stadionu Bohemky. Na přelomu roku by měla radnice Prahy 10 rozhodovat, zda odkoupí Dolíček a bude ho rekonstruovat pro potřeby fotbalového klubu. Pomáhal jsem informacemi, jak funguje klub, jaké jsou náklady.

A co se týče fans záležitostí?
Na Bohemku nechodím pravidelně. Určitě nebudu veřejně pomáhat nebo se nějak aktivně angažovat. Pomohu radou ohledně stadionu, aby byl zachován navzdory tomu, co si přejí lobbistické skupiny. V tom bych rád pomohl kvůli tradici.

Takže nehrozí „kauza“ jako před lety, jak tě někdo vyfotil jako zaměstnance Sparty v dresu konkurence.
Ne, teď jsem ani nestíhal moc chodit na Bohemku, protože máme malou dcerku. A když jdu, tak bez dresu a s kočárkem. Bohemáctví ve mně zůstane, ale jsem vyléčen z bezbřehého fandovství. Stejně jako z oddaného optimisty. Klubu budu vždy fandit, ale když tam jdu, tak nemám již takové emoce jako dříve. Na fotbal chodím obecně rád na různé stadiony. Rád se vídám s lidmi z klubů. Jak jsem řekl, každý, kdo má rád sport a sleduje ho, někomu fandí.

Včetně novinářů?
I novináři. Záleží, jak to fandovství dokážou potlačit. Mezi novináři jsou samozřejmě také fanoušci, mají své oblíbence a neoblíbence. A od toho se mnohdy odvíjí jejich referování.

Jak si vůbec zvenčí vnímal některé kauzy kolem Sparty?
Když jsem v ní byl, tak jsem citlivě vnímal, že nás Sport a Blesk nemají rádi. Hrozně jsem si vztahoval, že na nás útočí. Když jsem byl mimo klub, tak mi to tak hrozné nepřišlo. Ale vnímal jsem, že u Sportu byla řada věcí nevyvážených.

Jaký útok byl dle tebe vyloženěnefér?
Nelíbili se mi ve Sportu prezentované ceny vstupenek na zápas s Liverpoolem, kdy to bylo prezentováno jako vyloženě prvoplánově proti Spartě. Dle mě ceny až takové drama nebyly. Bylo to z jejich strany jednostranné. Dále kauza odchodu Bonyho Wilfrieda. A pak dílčí útoky jako v případě Tomáše Řepky. Chápu, že je nejsledovanější a něco jiného by to bylo, kdyby podobné věci udělal kluk z lavičky Českých Budějovic. U některých médií a novinářů to byly cílené útoky na klub přes některé jeho zástupce.

Bude na to Sparta reagovat jinak než v minulosti?
Věřím, že ano. Cílem není, aby Sparta s někým válčila, ale měla možnost obrany a vyjádření. Komunikace je velmi důležitá. Není ideální válčit, ale někdy je to nutné. Vztah Sparty a Sportu bylo dle mě určité neporozumění. Sparta na embargo a bojkot měla plné právo. A nemyslím si, že to bylo úplně špatně. Vztah ke Sportu budeme interně řešit. Nicméně médiem číslo jedna pro nás zůstává jako partner Mladá fronta Dnes.

Potřebuje Sparta v době moderních komunikačních kanálů a možností vůbec klasická média?
Ano, ve spolupráci. Nejde o válčení, ale férové jednání a možnost věci komentovat. Já věřím, že žádná témata nebudou vymyšlená. Ti co píší objektivně, což nutně neznamená pozitivně, dostanou více exkluzivních možností a informací. Ta, která se do klubu strefují, budou mít základní servis. V době internetu je pro nás důležitý oficiální web sparta.cz a web spartaforever.cz, kde exkluzivně chceme komunikovat s našimi fanoušky. Teď nemažu med kolem pusy.

Mnozí fanoušci oceňují klub, když se ozve a nenechá na sobě dříví štípat. Co třeba, zda se bude klub více stavět za fanoušky v případech jako byly některé neopodstatněné zákroky PČR či pořadatelů.
Vím, o čem je řeč. Jsem z fanouškovského prostředí. Sparta by se měla umět zastat fandů, ale nemělo by se to zaměňovat za problémy, když se opravdu něco stane. Zákroky by neměly být plošné proti všem. Je bohužel populární říkat, že fanoušci jsou špatní. Do médií se dostanou jen negativní věci a nikoho nezajímá, že byl plný stadion, super fandění a podobně. Mediálně atraktivní jsou ta negativní témata. Musíme naučit média referovat i o těch pozitivních věcech, pracovat s nimi a vysvětlovat. Jinak se můžeme samozřejmě obrátit na Svaz, PČR, hasiče, pořadatele, ale 90 % těchto věcí je zamítnuto. Můžeme vše řešit i před zápasem, je to o komunikaci se všemi stranami včetně fanoušků. Jde také o to, aby na stadionu nebyl žádný fanoušek vnímán jako nepřítel. On přeci přináší peníze.

Na závěr by bylo dobré udělat nějaké shrnutí.
Sparta by měla začít mluvit stejným a jednotným hlasem, všechny oddělení si důvěřovat a pomáhat. My jsme tu kvůli Spartě, nikoliv ona kvůli nám. Tmelící prvek je právě značka Sparta. Navíc nejsem hlásnou troubou a ani tím pravým, kdo byl měl být tváří Sparty. Rád bych však lidi stmelil a klub zároveň více otevřel veřejnosti, fanouškům.

Díky za rozhovor


Související články:

Rozhovor s Lukášem Přibylem (1.12.2005)
www.spartaforever.cz/ukaz_clanek.php?clanek=555

Žokejův kvíz - kauza Lukáš Přibyl (13.6.2007)
www.spartaforever.cz/ukaz_clanek.php?clanek=1006

Bombitova reakce na situaci (22.6.2007)
www.spartaforever.cz/ukaz_clanek.php?clanek=1010

Rozloučení Lukáše Přibyla se Spartou a fanoušky (25.9.2007)
www.spartaforever.cz/ukaz_clanek.php?clanek=1076

Diskuze k článku

Komentáře (64)

Sdílej na FBSdílej článek na Twitter


  Novinky na internetu
hrac

Moberg Karlsson David

známka:

6 3

zápasy: 5
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

12. hráč

známka:

6 1

zápasy: 5
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Kotal Václav

známka:

6 1

zápasy: 6
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Hancko David

známka:

5 8

zápasy: 7
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

hrac

Drchal Václav

známka:

5 4

zápasy: 1
góly: 0
ž. karty: 0
č. karty: 0

1.  Kiri  Kiri  186

2.  recchi  recchi  178

3.  Morn  Morn  172

4.  Skříň  Skříň  169

5.  lukas01.lukas  lukas01.lukas  165

6.  spartak5  spartak5  162

7.  BFG  BFG  159

8.  vapno23  vapno23  157

8.  bbs  bbs  157

8.  steve17  steve17  157

11.  ajosek  ajosek  156

reklama
reklama
Facebook
Toto jsou stránky, které si tvoří samotní fanoušci fotbalové Sparty. Za jednotlivé příspěvky odpovídá jejich autor a nemusí vyjadřovat názory a stanovisko redakce.
Pokud chceš přispět i ty, neváhej a kontaktuj nás na fanousci@spartaforever.cz .
Zasláním jakéhokoli materiálu dává jeho odesílatel redakci automaticky svolení k jeho publikování na tomto webu a právo k případnému dalšímu využití.
Zároveň tím potvrzuje, že je jeho autorem. Jakékoliv užití obsahu těchto stránek včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, videí a fotografií je bez písemného souhlasu Sparta Forever zakázáno.
2004 - 2020 (c) Sparta Forever (fanousci@spartaforever.cz) Follow spartaforever on Twitter
reklama
reklama