HB | 25.07.2012 21:12

Sparta je fenomén. Proto na fanoušky našeho milovaného klubu narazíte na každém kroku- ve školách, kancelářích, prodejnách, divadlech a také v manažerských kruzích. Michal Hanák je hlavním bookmakerem sázkové kanceláře Fortuna. K fandění Spartě se dle svých slov dostal přirozeným vývojem. Sám však založil rodinnou tradici a lásku ke klubu již předává dceři. Od našich fotbalistů chce na hřišti vidět především bojovnost a nasazení a při vyslovení magického slova Sparta se mu kromě sparťanských barev vybaví pankáč a Daniel Křetínský. Šanci, že se právě předseda představenstva našeho klubu nasouká do dresu a kopaček a vyběhne do ligového utkání, vidí sto ku jedné. Více zajímavostí nejen o jeho fandění Spartě, prožívání zápasů, ale i práci se dozvíte v exkluzivním rozhovoru pro Sparta Forever.

Dobrý den, nedávno jste v jednom rozhovoru tak trochu pod čarou zmínil, že jste sparťan. Tak jak to s Vámi vlastně je?

Fanouškem Sparty jsem poměrně dlouhou dobu, ale popravdě si již nevzpomenu, od kdy se jím považuji. Narodil jsem se totiž v Litvínově, což je vyloženě hokejové město a k fotbalu jsme měli hodně daleko. Změna nastala po mém přestěhování do Prahy, kde jsem navštívil zápasy různých ligových klubů. Sparta se mi líbila nejvíce, jelikož v ní působili zajímaví hráči. Navíc měla nejvyšší návštěvnost a chytla mě ta atmosféra. Nicméně nebyl tam konkrétní impuls, který bych nyní považoval za ten zlom.

Takže sňatek z rozumu?

Spíše přirozený vývoj. Chodil jsem na protilehlou tribunu, užíval si atmosféru a prostředí. Nelíbily se mi tenkrát ty masivní mříže, jelikož jsem byl zvyklý si zápas vychutnávat co nejblíže trávníku. Začal jsem chodit přibližně v roce 1996, vždy na lístky. Jen jednou jsem si koupil permanentku.

Jak často na Letnou chodíte a co výjezdy ven?

Jsem „domácí“ fanoušek, více nestíhám. Přibližně tak každý druhý zápas. Vím, že to asi vypadá blbě. Jsem sparťan, ale fandit Spartě není můj smysl života. Fandím jí rád a ke Spartě se hlásí. Jsem opravdu hrdý na to, že máme klub jako Spartu. Nejsem ale kovanej, abych s ní jezdil všude. Je to zkrátka dle času. Nicméně si nevybírám dle atraktivity. Rád zajdu na Příbram, Olomouc… Chodím s pětiletou dcerou. S dětmi je to vždy zábava.

Řada novinářů se teď ale snaží vytvořit povědomí, že chodit na fotbal, a zvlášť na Spartu, je nebezpečné…

To je naprostý nesmysl. Sice chodíme do VIPu, kde máme pěkná místa a určitý servis, ale nebál bych se chodit stejně tak na protilehlou tribunu. Špatné akorát je, jak lidi nadávají. To vadí i mně jako dospělému. Lidi nadávají na hráče, až si říkám, proč ten člověk na fotbal chodí, když některé fotbalisty snad nenávidí. Ať se na to raději vykašle a čte si o fotbalu jen v novinách. Je to ale dané kulturou.

Co pro Vás znamená SPARTA? Co se Vám vybaví při vyslovení tohoto magického slova?

Jako první sparťanský barvy a pak pankáč. To je někdy z těch devadesátých let, kdy jsem viděl pankáče s čírem ve sparťanské trikolóře. Dále mi přijde na mysl aktuální situace, jako fanoušek se nekoukám na historii, ale žiju aktuálním děním….. pak se mi vybaví i Daniel Křetínský.

Proč?

Protože je tam dlouho a snaží se klub nějak řídit. Nedokážu sice říci, zda úspěšně, nebo nikoliv, ale snaží se. Řekl bych, že razí správný směr. Teorii má namakanou dobře, ale vždy je problém ji přenést do praxe.

Takže je Sparta v dobrých rukách, míří dle Vás správně?

Rozhodně není ve špatných rukách. Je v dobrých. Daniel Křetínský chce dělat dobré věci. Držím mu palce.

Může to působit zvláštně, jelikož majitel se při vyslovení slova Sparta neobjevuje na mysli asi příliš často. Čím to je?

Nemáme k sobě nějak blízko. Jen se občas potkáváme a při té příležitosti prohodíme několik vět. Vždy prodiskutujeme aktuální dění. Ale Daniel vždy povídá hodně dlouho. Sparta je téma, které ho hodně baví. Proto je vždy důležité neklást mnoho otázek, hrozně se vždy rozpovídá :-) A navíc vás nepustí ke slovu :-) Takže klíčem je připravit jednu jednoduchou otázku, na níž vždy dostanete poměrně konkrétní odpověď. Sice se Daniel Křetínský Spartou nezaštituje, neprofiluje se s ní, je to spíše jeho koníček. Nicméně jsem přesvědčen, že Sparta je rozhodně jeho život.

Takže máte pocit, že mu na Spartě záleží?

To rozhodně! Ohromně ho to baví. Já ale nejsem odborník, mám laický pohled. Proto nedokážu říci, zda to dělá dobře, či špatně. Když si však povídáme, tak mu vždy musím dávat za pravdu. Kompetence dává do rukou trenérům, ty zase musí poslouchat hráči…Vyznává otevřenou hru a komunikaci.

Pojďme dál. Napadá mě, zda si vůbec zápas užijete, nebo Vám při něm lítají stále v hlavě kurzy a čísla?

Nedokážu se od práce úplně oprostit. Mám to tak hozené. Sparta je vždy doma velký favorit, a to i kdyby hrála dva roky „tužku“. Je to už jenom kvůli jménu. Na její zápasy je též vždy hodně vsazeno. Na fotbal už jdu s tím, že když Sparta vyhraje, tak firmu čeká prohra. Že nás to bude stát třeba dva miliony. Když naopak Sparta prohraje, tak si říkám, že to projeli, ale naopak jsem na druhou stranu spokojen, že jsme na tom ty dva miliony „stáhli“. Prostě se tak utěšuju.

Jaké hráče máte rád? Hračičky, nebo ostřejší hochy?

Vždy se mi líbili dříči. Je to spojené i s mou životní filosofií. Řada úspěchů se musí vydřít. Proto se mi líbil Kisel. Neustále běhal, a když měl míč, šel s ním dopředu. Ostatně bojovnost, propocené dresy a maximální nasazení vyžaduju i od týmu. To od něj chci vidět především.

Vlastníte nějaké suvenýry, se kterými na Spartu vyrážíte?

Tak s tím to je slabší. Dcera má tričko a od babičky i pletenou čepici. Já mám dres, ale nechodím v něm, jelikož mi visí doma na stěně. Mám takovou hernu s televizí a kulečníkem a tam visí…

Takže až přijde správná chvíle, tak.

..jo, jo, tak ho sundám :-) No ve VIPu se to nosí málo. Já s tím ale nemám problém, klidně bych si ho vzal.

Neochuzujete se ale v tom VIPu o zápasovou atmosféru?

To bych ani neřekl. Sice jsem tam jediný fandící…. ještě tedy fandí děti, které k tomu mají i spoustu připomínek. Hodně lidí tam však nadává a díky hodně odborníkům kolem si i vyslechnu hodně kritických poznámek k tomu, co se na trávníku děje.

Obraťme list. Jak probíhá konkurs na bookmakera? Přetažením z pozice sázkaře? Moc nás drancuje, tak ho raději vezmeme….

Bookmakerů se hlásí poměrně dost. Každý měsíc máme adepta. Když už ale přijímáme, tak na doporučení současného bookmakera. V České republice není žádná škola pro bookmakery. Nepožadujeme matematické, ani manažerské vzdělání. Pro mě je důležité, že daný člověk rozumí sportu a zaručí se za něj kolega. Dále je to spolehlivost a důvěra. A v neposlední řadě naladění na stejnou vlnu. To vše je ohromně důležité. Kurzem totiž ovlivňujete hospodářské výsledky firmy. Proto na začátku i začínající bookmaker vypisuje kurzy jen pro sebe, zkušený kolega ho vede a diskutují o všem.

Jak vypadá pracovní den bookmakerů? A jak se liší toho hlavního?

Já nedělám moc kurzy, řeším je naprosto minimálně. Už by to asi nedopadlo ani dobře :-) Mám na starosti konkurenceschopnost nejen v rámci naší země, ale i dalších států, ve kterých působíme. Mou náplní také je, abychom měli správné produkty a samozřejmě strategie. Mnohdy též iniciuji i speciální sázky. Ty nejsou sportovní, ale sázky ke společenskému dění. U nás se dalo sázet, kde policie najde další peníze v krabici při kauze Rath, zda ho odsoudí…atp. Je to o netradičnosti a zajímavosti. Není složité něco vymyslet, ale spíše nastavit, aby vše bylo jasně měřitelné.

Sparta dlouhodobě vévodí lize, jak moc se na ni sází?

Samozřejmě lidé nejvíce sází na Spartu. Klasické sázky jsou nejoblíbenější, tedy prohra, výhra, střelci branek, počet branek.

Kdy ji sázkaři věřili, kdy naopak ne? Našla by se v minulosti nějaká zajímavost?

Sázkaři se nechovají racionálně. Polovina věří srdci, tedy říkají si: „Fandím Spartě, tak na ni vsadím.“ Druhá polovina spoléhá na rozum. Nestává se často, že by lidi navalili všechno na jednu stranu. Třeba v zápase v Liberci byla spousta sázek na domácí, kurz se tam snižoval…Spartě nikdo nevěřil, ale zahrála krásný fotbal.

Napadá mě jedna věc. Sparta bude hrát dva zápasy bez diváků. Jak to ovlivní kurz? Jaký vliv se fanouškům přisuzuje?

Ovlivní to rozhodně, ale nedokážu říci kolik. Řekněme maximálně 10 %. Samozřejmě k fanouškům přihlížíme. Když jede Sparta někam, kde je nepřátelská atmosféra, tak to má na kurz vliv. Ale zase to není tolik, jak by se mohlo zdát. Navíc jde spíše o evropské poháry, třeba když jela na Panathinaikos…

Mám tu několik potenciálních sázek a potřeboval bych na ně vypsat kurz. Kolik by byl na to, že Daniel Křetínský nastoupí v ligovém zápase v této sezóně?

Tak to je hodně netradiční :-) Proč by to dělal… možná proto, aby si to mohl vsadit a vyhrát :-) Můžu mu vzkázat, že na tom nehodláme prohrát příliš peněz. Takže 100 ku 1. Vždy je tam nějaká pravděpodobnost…tak by to mělo být správně 50 ku 1, ale dáme sto :-)

Co sázka na to, že Tomáš Řepka se do Sparty vrátí jako hráč?

To neprojde přes Daniela Křetínského. Takže také 100 ku 1.

A třetí. Kolik byste vypsal kurz, že průměrná návštěva v novém ročníku bude na Letné nad 15 tisíc lidí?

Návštěvnost vypisujeme také, což je i oblíbená sázka. I kdyby se lístky rozdávaly zadarmo, tak to na Letné nebude. Není tu fotbalová kultura. Kurz by byl 50 ku 1.

Vlastně ještě jeden dotaz. Umí hrát vůbec hlavní bookmaker fotbal? Nebo je zalezlý u monitoru, něco stále sleduje a nemá čas?

Fotbal neumím moc dobře. Navíc mi manželka vzala i ty poslední iluze. Žila s fotbalistou, a když mě vidí hrát fotbal tak vždy říká, že vypadám jako Hurvínek, který se snaží hrát fotbal. To mi na psychice nepřidává :-) Ta by Vám rozhodně řekla, že ho neumím. Hraju ho však rád, hraju ho srdcem a naběhám toho fakt moc :-)

HB

HB | 25.07.2012 21:12