káně | 23.05.2013 10:36

Z fotbalisty, kterého fanoušci Sparty moc nemuseli, se Mario Holek díky jarním výkonům stal naopak jedním z oblíbenců sparťanského publika a konečně začíná ukazovat své kvality, kvůli nimž do Sparty přicházel. I když na trochu jiném postu, než bychom na začátku čekali. A jak moc v současné době chybí na hřišti kvůli zranění, ukazují poslední výkony Sparty.

O tom, jak se cítí právě na stoperu, o Spartě, o stadionech, o Ukrajině, o fanoušcích a o spoustě dalších věcích se nyní můžete dočít v obsáhlém rozhovoru pro Sparta Forever.

Ahoj Mario, vítej u rozhovoru pro Sparta Forever. Na začátek tradiční otázka, znáš tento web a sleduješ ho?

Určitě jsem o něm slyšel. Párkrát jsem na těch stránkách byl, ale jinak to nějak víc nesleduju. Obecně moc internet nesleduju, takže z toho důvodu ani tento web.

Mezi fanoušky měl velký úspěch HarlemShake. Jak to vzniklo a jak se zrodil nápad cyklisty?

Haha :) … tak sledovali jsme nějaká videa, co měly jiné týmy, třeba Manchester City, a hrozně se nám to líbilo. Nevím, kdo konkrétně s nápadem nakonec přišel, ale najednou to tak vyplynulo, že bychom to mohli udělat taky, a ve finále to vzniklo. Ondra Kasík nám video perfektně zrežíroval. A cyklista vznikl ... Rád jezdím na kole, takže tak. Co se výstroje týče, tak to nebylo náročné, helmu mám doma a rotopedů máme na Spartě spousty.

Jezdíš tedy rád na kole? Sám jsi říkal, že jezdíš, tak to brouzdáš třeba v létě jižní Moravou nebo spíš jezdíš na rotopedu?

Na rotopedu rád nejezdím a nevím, kdo by na něm rád jezdil, možná nějaký blázen. Ale na kole jezdím rád. Jižní Moravu – vzhledem k tomu, že jsem byl 4 roky venku, a teď jsem v Praze, tak spíš brouzdám po Praze.

Takže jezdíš po Praze na kole?

Po Praze a okolí Prahy. Je tu spousta cyklostezek, takže Prahu mám celkem projetou, kolem Vltavy se dá jet třeba do Roztok a různě .. Ty cyklostezky jsou tady super.

Máš nějaký oblíbený zahraniční klub a fotbalistu? Pokud ano, tak proč. Nebo třeba idol v dětství?

Nevím proč, ale v dětství jsem fandil Dynamu Kyjev. Vždy se mi líbilo, jak hráli v LM. Éra, kdy Valeriy Lobanovskiy trénoval, Rebrov, Shevchenko … Možná už tenkrát to byla nějaká předpověď, že si půjdu na Ukrajinu zahrát. A teď se mi hodně líbí Bundesliga, konkrétní tým třeba Dortmund, ale není to o jednom týmu.

Na kterého hráče nejradši vzpomínáš? Je to ten Shevchenko? Potkali jste se na Ukrajině?

On se potom vrátil. Ano, potkali jsme se, nechci říct, že to byl zážitek, ale fandil jsem mu zamlada, takže to byl splněný sen, bylo to hezký.

A nějaký jiný? Nebo s kým to bylo zajímavý?

Zajímavé to bylo nyní v Evropské lize třeba s hráči Lyonu, hlavně když jsme hráli tam. Nebudu konkrétně jmenovat, ale docela nás točili a byli na tom výborně individuálně, v záloze hráli neskutečně, nevěděli jsme si s tím pořádně rady.

Je nějaký klub, za který by sis chtěl zahrát, nebo ještě líp, zahrát si proti němu na Letný?

Barcelona a Real.

Zajímavé, že řekneš oba týmy ..

Jsou to velkokluby, Barcelona má nějaký styl a Real má nějaký styl. Oba dva jsou výborný mančafty. Barcelona, to vidíme jen v TV, jak každého točí, a soupeř je vlastně nešťastný. Až teď Bayern to trochu změnil. Chtěl bych se vžít do té role a na vlastní kůži zjistit, jestli jsou tak dobří a jakej je to kolotoč zadarmo.

Jak vypadá řekněme klasický fotbalový den Maria Holka?

Ráno v 8 vstávám a dám si snídani, dopoledne trénujeme, takže 9:30 sraz na Letné, kam vyjíždím v 9 hodin. Po tréninku jdu někdy na oběd, nebo manželka uvaří, nebo jdeme spolu. Po obědě si jdu většinou zdřímnout. To je takové moje, že hodně spím a spánek po obědě – na to jsem si zvykl, kdybych ho neměl, tak by mi asi chyběl.


Máš čas během zápasu vnímat atmosféru v hledišti, nebo je to spíš takový kulisový poslech, že jsi koncentrovaný na dění na hřišti?

Spíš před zápasem vnímám, potom už je to spíš takový ten kulisový poslech. Člověk jako vnímá tu atmosféru, když fanoušci fandí, třeba když je vyprodáno … potom když jsou třeba 3000 tak se vnímají trochu jiný věci :) spíše individuálnějšího charakteru. Ale hráči jsou spíše soustředění na zápas a úplně detaily asi nevnímají.

Vzhledem ke svému zranění sis mohl pár choreí prohlédnout jako divák, jaké se Ti líbilo nejvíc?

Asi v derby, plný stadion. Celá protilehlá tribuna, bylo to hezké.

Hrál jsi na mnoha evropských stadionech, který na Tebe udělal největší dojem?

Nejlepší stadion … Asi Dombas Arena v Donětsku. Má to kapacitu 60000, myslím, a když jsme tam hráli s Dněprem, tak vždy přišla dobrá návštěva a atmosféra byla super. A ten stadion, zázemí, neskutečné ..

Co Letná. Jak sis tu zvykl?

Letná na mě působí hodně fotbalovým dojmem, je to stadion uzavřený ze všech stran. V Česku je to podle mě nejlepší stadion, teď Eden se tomu rovnat může, ale Sparta je pro mne nejfotbalovější stadion, a pokud přijdou fanoušci, tak to stojí za to ..

Nastoupil jsi tu v lize ještě za Brno?

Ano nastoupil, jednou nebo dvakrát.

A výsledek?

Nějaký debakl jsem nezažil, ale Sparta nás tu vždy točila.

Kde máš místo v kabině, vedle koho sedíš a s kým jsi na pokoji na soustředění?

V kabině sedím vedle Lafiho a na soustředění bývám také s Lafim, docela si rozumíme a vyhovuje nám to. Oba dva rádi po obědě zalehnem, pospíme.

Měl jsi někdy den, kdy se ti vůbec nechtělo trénovat, a měl jsi chuť vykašlat se na fotbal?

Tak to asi ne, to mě asi ani nikdy nenapadlo, že bych na tréninku přemýšlel nad tím, jak se na něco vykašlat.

Jak regeneruješ po zápase?

Tak u nás je kolo poslední dobou povinně volitelné. Je to součást regenerace, člověk se hned po zápase musí „uvolnit“, aby ze sebe dostal únavu, a vyplavil ty škodlivé látky v těle. Je to nezbytný.

A ty sám regeneruješ jak? Co je pro tebe nejlepší?

Pro mě spánek, klasicky :) Hodně chodím do kryokomory, třeba každý den. To je pro mě také docela dobrý. Třeba hlavně v létě, když se hodně trénuje, je teplo, tak si večer vlezu do té kryokomory. Je to hrozná úleva. Jinak asi ten spánek a skoro každý den po tréninku si dám saunu.

Jak prožíváš přípravy na zápas, jsi nervóznější, nebo ti dělá problém usnout na hotelu?

Tak usnout mi určitě nedělá problém :-)

Když jsem byl mladší, tak jsem třeba byl nervóznější, ale teď už to nějak nevnímám. Záleží, s kým se hraje. Třeba když se letos hrála Evropská liga, to člověk je v takové lehké nervozitě, očekávání. Většinou to na hřišti hnedka spadne. Spíš se to snažím brát v klidu a těším se na zápas.

Jaký máš názor na náročnost tréninků? Myšleno v sezóně, nikoliv příprava …

Tak musím říct, že to je individuální, záleží na trenérovi. Každý má jiný tréninkový proces, momentálně si myslím, že ty tréninky nejsou náročné, spíš jsou založené hodně na taktiku, práci s míčem, techniku, hodně standardek a nácviku. Je to hodně přizpůsobené samozřejmě programu, nyní hrajeme většinou sobota-středa. Zas je trochu jiné, když se hraje jen o víkendech, to se trénuje trošku víc, třeba pondělí, úterý a pak se znovu zvolní. Teď když je tak nabytý program, tak se nedá víc trénovat, a spíš trénují ti, co jsou méně zatěžovaní. Ale ve srovnání je to plus minus stejný, záleží, jestli se hrají třeba poháry, to hodně ovlivňuje přípravu.

V Česku se často spekuluje, že jsou zbytečně dvě pauzy .. Není lepší i pro hráče jedna pauza a přes zimu hrát?

Tak každý hráč si rád odpočine, ale kdyby byla třeba jedna pauza, třeba měsíc za rok, tak by to bylo ideální. Třeba přes léto by jeden měsíc stačil na regeneraci. Samozřejmě u nás podmínky moc nejsou, aby se hrálo přes zimu. Počasí a terény jsou takové nepříznivé. Ale pro každého by bylo lepší, kdyby ta pauza byla jedna v létě, a v zimě by se jelo a člověk by „nevypadl z tempa“.

Jaká je Tvá náplň volného času?

Spím :-) … Projedu se na kole, schrupnu si .. s manželkou samozřejmě trávíme spoustu času, ta má také své aktivity, a když čas vyjde, snažíme se být spolu, projít se, vyjet mimo Prahu, do přírody, kde je klid, zrelaxovat, vypnout, přijít na jiné myšlenky.

Posun ze zálohy na stopera: V čem vidíš zásadní rozdíl na hřišti a čím by to mohlo být? V očích fanoušků máš nyní jinou pozici, nastal tam nějaký progres a v čem?

Noo .. tak asi progres nějaký nastal, myslím, že mi ten přesun ze zálohy na stopera pomohl. Sám se tam cítím lépe a komfortněji. Ta moje hra potom šla třeba víc nahoru.

Jsou to rozdílné pozice a jiné úkoly? Nebo ani tolik ne?

Tak myslím, že to je jiné v tom, že v záloze je na hráče větší tlak ze všech stran. Kolikrát Vašon dostal těžký míč …. Hned jsem věděl, že takové míče jsem dostal taky, ten míč se třeba ztratí a je to brejk soupeře. Dokážu se vžít do jeho situace, že dávat mu nějaké těžké míče do špeku, že to smrdí průšvihem, nebo že pro něho samotného je to těžký, takže se snažím vyvarovat těch těžkých přihrávek přímo na něho. Pak je rozdíl v tom tlaku, na stoperu má hráč vše před sebou, celé hřiště, a kdyžtak se dá odkopnout míč v uvozovkách na tribunu ..

I když ty se o to nesnažíš ..

Já se o tom nesnažím, není mi to moc vlastní, vždy se to snažím hrát nějak fotbalově. A další věc je, že na stoperu se vždy dá hrát přes brankáře, který nám v tom taky pomůže.

Ve Spartě máš smlouvu do roku 2016, táhne tě to ještě někam ven?

Zatím nad tím nějak nepřemýšlím. Ve Spartě se mi líbí, teď jsem tu spokojený.

Proč ses rozhodl pro Spartu?

Tak Sparta je Sparta, u nás je to podle mě furt nejlepší tým s největší historií, tak to pro mne byla taková výzva.

Jak bys srovnal prostřední Ukrajiny a ČR – stadiony, zázemí, fanoušci, tréninky.

Možná je to paradox, ale třeba na Ukrajině je ve fotbale víc peněz - výplaty hráčů jsou někde jinde, ale na druhé straně, to zázemí co mají nějaké kluby, ty stadiony, to je strašný. A to tomu pomohlo Euro. Některé ty týmy a stadiony, to se nedá srovnávat s českou ligou. U nás jsme blíže Evropě, tak se tu dbá na nějakou kulturu servisu pro fanoušky a fotbalisty – třeba kabiny. Tam je to jiné, živelnější. Tam hráči mají dobré výplaty, ale v těch průměrných a horších týmech jsou ty tréninkové podmínky o dost horší. I když je pravda, že tím Eurem to šlo nahoru, ale…

Ta mentalita je asi trochu jiná ..

Přesně tak. Dostaneš peníze a snaž se za ně, nezajímá nás jak …

Relativně často věnuješ fanouškům dres - nemáš problém v kabině nebo s kustodem?

S nikým nemám problém :-) ale zaplatím si to ... Dresů je nekonečně mnoho, ale financí není nekonečně mnoho :-) každý dres něco stojí.

Tradiční otázka. Komu fandíš ve F1?

Tak abych řekl pravdu, moc to nesleduju, dřív jsme to sledoval … nevím, jestli ještě jezdí, tak Schumacher :-) … nemám konkrétně žádného favorita. Samozřejmě mám rád auta a motoristický sporty, ale nějak to nesleduju, nejsem nějaký fanoušek.

Máš nějaký vzkaz pro fanoušky?

Tak nyní co se hodí ... Stůjte stále při nás a podporujte nás i v sobotním zápase s Duklou na Letné, všichni věříme, že se nám ještě může podařit získat titul. Stále tomu věřte. Uděláme vše pro to, abychom to zvládli. Podporujte nás i dál, tak jako v této sezóně, kde nastal velký posun. I my, samotní hráči, z toho máme radost a líp se nám hraje. Atmosféra na stadionu a zážitek i pro Vás je lepší. Chci Vám poděkovat za tuto sezóny a pokračujte v tom i dál. Díky.
A my děkujeme za rozhovor.

káně


káně | 23.05.2013 10:36 Vstoupit do diskuze
10