Redakce | 20.02.2021 09:32

Na spartaforever.cz se rozhlížíme i po dalších sparťanských oddílech. Opět jsme zavítali k vodě, ale tentokráte jsme od bazénu zašli k řece. Povídali jsme si s trenérkami Anetou Veselou a Eliškou Kopanicovou z oddílu kanoistiky Sparta.


Vítáme vás u rozhovoru pro web spartaforever.cz. Pro řadu čtenářů bude kanoistika známá asi především díky Olympijským hrám. Přibližte nám trochu tento zajímavý sport.
Rychlostní kanoistika je vodní sport, který se provozuje na klidné vodě. Jezdí se popředu, ne jako veslaři, kteří couvají. K tomuto sportu potřebujete pádlo a kajak či kanoe. V kajaku či kanoi mohou sedět či klečet jeden, dva nebo čtyři sportovci. Závodní lodě pro rychlostní kanoistiku jsou velice vratké, proto je dobré s tímto sportem začínat již v brzkém věku cca devíti letech, kdy děti mají nižší těžiště a tím větší stabilitu. Známe ale i takové, kteří s rychlostní kanoistikou začali v pozdějším či až dospělém věku.

Z Olympijských her můžete znát například Martina Doktora, který v roce 1996 vyhrál na kanoi. Ze současných sportovců například kanoista Martin Fuksa, který na svou olympijskou medaili stále čeká a všichni mu držíme palce, že to letos vyjde. Z kajakářů Pepa Dostál, Daniel Havel (sparťanský odchovanec), Jan Štěrba a Lukáš Trefil (sparťanský odchovanec), kteří vyjeli bronzovou medaili na Olympiádě v Londýně v roce 2012 a v Riu v roce 2016. Pepa v Riu vyjel také stříbrnou medaili na singlové trati. Česká rychlostní kanoistika má stoletou tradici, značnou členskou základnu a společně s vodním slalomem patří k nejúspěšnějším sportům v ČR.

To jsou všechno fantastické úspěchy. Jaká je základna v republice?
Celkem u nás funguje 60 oddílů, které jsou rozmístěné po celé republice. Rychlostní kanoistika se nedá dělat bez vody, takže většina oddílů se nachází v blízkosti ať už řeky či jezera.

Prozraďte nám něco k tradici, historii, ale i současnosti sparťanského týmu.
Oddíl rychlostní kanoistiky Sparta Praha funguje již více než 65 let. Od té doby u nás v oddíle vyrostlo mnoho úspěšných závodníků, a to i na světové úrovni, jak jsme zmiňovali před chvílí. A další velice úspěšné dorostenecké a juniorské závodníky připravujeme. Velké procento u nás trénovaných závodníků po dovršení 18 let a přechodu do dospělé kategorie si díky svým výsledkům zaslouží pokračovat ve své kariéře na profesionální úrovni pod záštitou Dukly či USK Praha. V našem oddíle v současnosti připravujeme 90 závodníků, které mají na starosti naši kvalifikovaní trenéři, kterých je 15. I přes nepřízeň současné covidové situace jsme roce 2020 získali v závodech Českého poháru 136 medailí. Oddíl rychlostní kanoistiky Sparta Praha se každý rok umisťuje na předních příčkách mezi oddíly.

To je paráda! Předpokládáme, že je hodně bezva závodit pod silnou značkou Sparta. Co to pro vás znamená? Máte i nějaké speciální dresy?
Sparta je kvalitní záštita materiálních potřeb, díky kterým jsou naše podmínky pro trénink a zázemí závodníků velmi dobré a to je důležité. Díky tomu jsme jedním z nejlepších oddílů v ČR. Samozřejmě, že naše závodní dresy jsou v barvách Sparty tedy modrá, žlutá a červená. Dále máme pro starší závodníky také tréninkové soupravy, pro jejich tréninkovou přípravu. Pravidelně obměňujeme design dresů a oddílového oblečení, ale barvy a znak je stále zachován. Náš oddíl se stará také o oblečení trenérů, kteří mají taktéž sportovní oblečení s logem Sparta.










Kolik váš oddíl vlastně sdružuje sportovců?
V současné době připravujeme 123 závodníků od malých benjamínků až po dospělé. Závodníci jsou rozděleni do několika skupin dle výkonnosti a věku a každou skupinu má na starosti 1-3 trenéři. O skupinu benjamínků se stará více trenérů, jelikož je to nejpočetnější skupina a vyžaduje nejvíce očí v rámci bezpečnosti a času při výuce základu tohoto sportu.

A jaký je váš největší úspěch?
Úspěchem našeho oddílu je, že jsme se již po osmé stali vítězi Českého poháru. To je zásluha celého oddílu :-) Další jednotlivé úspěchy mají na svědomí hlavně naši junioři, kteří zazářili kde to jen šlo, ať už to bylo na MČR, kdy vyhráli na všech svých tratích, nebo na mezinárodních závodech, kde se výborně umístili.

Co to obnáší "dělat kanoistiku"? Jak často jsou například tréninky dětí? Jaké děti se na tento sport hodí a co musí umět?
Základem je umět plavat. :-) Důležitá je taktéž podpora a spolupráce rodičů. Děti nabíráme od 8 let a občas se objeví i mladší. Většinou to jsou sourozenci již stávajících závodníků. Nelze specifikovat jaké děti se pro tento sport hodí. Děti se v průběhu dospívání mění a nikdy nevíte, jestli ten malý kluk či dívka nezíská jednou olympijskou medaili. Naše loděnice se nachází v Braníku na Praze 4. Tréninky probíhají každé pondělí až pátek vyjma čtvrtka od 16:00 do 18:00. Toto ovšem platí pouze pro benjamínky. Starší závodníci trénují jinak, častěji. Vyzkoušet si to u nás může kdokoliv, kdo v tyto dny a hodiny přijde. Na tréninky je vhodné si vzít náhradní sportovní oblečení a pevnou vůli. Ne každý se na lodi hned udrží. Dále každý trénink chodíme běhat či cvičit do tělocvičny, takže je nutné mít i oblečení a boty na tyto aktivity.

Kde se nejvíce závodí?
Závody probíhají na různých místech republiky, největší závody se ale odehrávají v Labe aréně v Račicích. Za menšími závody míříme k jiným oddílům, které je pořádají, ať už v Praze nebo například v Kadani, Sezemicích či v Plzni. Takovéto menší závody bývají zhruba každý druhý víkend.

Základem každého sportu je trénink. Povězte nám k tomu něco. Trénují se pouze silové dovednosti, nebo i taktika, či tak něco? :-)
U nejmladších dětí se specializujeme na posilování celého těla vlastní vahou, běh a především techniky pádlování. Dále je nutné u malých dětí rozvíjet rychlost, takže jsou velkou součástí tréninky sprinty jak v běhu, tak na vodě. V zimní přípravě je kladen důraz především na celkové posilování a nabírání objemu plic během. V rámci zimní přípravy chodíme také na běžky, plavat a do pádlovacího bazénu, který máme v loděnici. V něm se děti učí techniku pádlování. Jakmile začne býti teplo, myslím aspoň 10 stupňů, přesouvá se většina tréninku opět na vodu. Tréninky se zaměřují na dopilování techniky pádlování (řeka je něco jiného než pádlovací bazén) a na rychlost na dané trati.













To je zajímavé. Jak se v tomto ohledu vypořádáváte se současnou situací s covidem?
Současná situace nám dala zabrat. Menší sportovci nejprve dali přednost těm v reprezentaci, aby mohli nadále trénovat. Později jsme započali formu distančních tréninků, kdy naši svěřenci dostali tréninkový plán a plnili jej doma, dle svého volného času. Plnění tréninkového plánu máme ve zvyku běžně, nyní jsme jej přizpůsobili podmínkám. Děti si docela rychle navykly. Zaměřili jsme se především na domácí posilování a běh, kdy jsme se pokusili i o zapojení členů rodiny. Ať už to bylo, že děti běhají venku s rodiči, nebo že jim rodiče měřili úseky.

Zároveň jsem si tam všiml, že pro děti pořádáte spoustu dalších aktivit….
V loňském roce proběhl první příměstský tábor. Ačkoli nebylo tolik děti na kolik jsme byli připraveni, vše proběhlo bez jediného zádrhelu. Chtěli jsme tento sport nabídnout i dětem, které by měly zájem si jej zkusit. A kdy jindy je to lepší než v létě? Tudíž jsme tam měli jak děti, které běžně dochází na tréninky, tak úplné začátečníky. Těm jsme se vším poradili a ukázali co a jak se dělá, a jak to probíhá. Trávili jsme mnoho času u vody, ale byli jsme i v lesní zoo v Chuchli, nebo na kroužkách na Vltavě.







Jaké máte plány pro rok 2021?
V letošním roce se hlavně těšíme až se zas budeme moci scházet v loděnici na tréninky, sejdeme se v plném počtu, odjedeme na jarní a letní soustředění na Slapy a odjedeme spoustu závodů…..

Mělo by ještě něco zaznít, na co jsme se nezeptali, nebo můžete třeba nalákat k vám do oddílu.. :-) Nyní je prostor váš.
Kanoistika je sport, kde trénují kluci i holky dohromady, je tam skvělá parta. Učí se pomáhat si při tréninku a i při všech akcích (vázání lodí, nošení lodí, stavění stanu na závodech atd…). Je to pohyb na zdravém vzduchu u vody (vhodný pro alergiky). Děti se otužují, jelikož jezdíme na vodě i když je chladnější počasí. Hlavně klademe důraz na všestrannost (pádlování, běh, plavání, běh na běžkách, posilování vlastní vahou a později i činky, pádlování v pádlovacím bazéně). V neposlední řadě i kompenzační cvičení, regenerace, masáž a sauna. Toť vše :-)

Díky za rozhovor!

Redakce


Webové stránky oddílu: www.spartakanoe.cz/

Stránky na FB: Facebook - Sparta kanoe

Instagram: Kanoistický klub Sparta


Zdroj fotografií: Kanoistika Sparta


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Rozhovor s Lenkou Gallo, bývalou tiskovou mluvčí Sparty

Redesign webu a příprava mobilní verze - pomůžete nám?

Rozhovor s Barborou Řehořovou z týmu vodního póla Sparta

Poprvé jsme nahlédli za oponu SF a poodkryli jeho zákulisí



Redakce | 20.02.2021 09:32 Vstoupit do diskuze
2