Redakce | 13.05.2021 12:05

Minulý týden se uskutečnil podcast Sparťanských novin s Tomášem Rosickým a Pavlem Vrbou. Vzhledem ke stopáži se na všechny otázky nedostalo a tak na některé zbylé Tomáš odpověděl v textové podobě pro naše stránky. Je samozřejmě jasné, že tato "korespondenční" forma není tak bezprostřední, jako když zpovídáte dotyčného face to face a nelze tak na některé odpovědi reagovat a do rozhovoru vstupovat, ale i za tuto formu komunikace (a samozřejmě i za přítomnost v podcastu SN) jsme rádi a kvitujeme, že si Tomáš (a i trenér Vrba) udělali čas na fans a v budoucnu se podobné rozhovory, jak třeba opět formou podcastu, či textového rozhovoru na fanouškovských platformách (nebo třeba i klubových) budou objevovat častěji.

Žádný učený z nebe nespadl, spoustu přehmatů si vysvětlujeme dobrou vůlí, ale nulovou zkušeností. Máte ve spoustě klubů otevřené dveře, neuvažujete o nějaké stáži či přivedení nějaké pravé ruky, která vám otevře oči?

Těžko se mně reaguje, když nevím, jaké konkrétní kroky konkrétně Vy považujete za přehmaty. Ale je jasné, že moje kroky jsou mezi fanoušky různě rozebírané a každý je hodnotí jinak. Sám vím, že se některé věci povedly víc a některé míň.

Za stáže považuju kluby, kterými jsem prošel v průběhu hráčské kariéry, hlavně v závěru kariéry jsem se snažil vnímat dění v klubu i mimo hřiště. Po konci hráčské éry jsem taky strávil ve Spartě další rok a tenhle čas jsem využil i k cestování po zahraničních klubech. A pak jsem nastoupil do role sportovního ředitele.

Pracujeme tady v týmu, v němž jsou lidé se zkušenostmi z byznysu, z právnického prostředí, lidé zběhlí ve vyjednávání o transferech. Úzce spolupracuju samozřejmě i s trenéry a dalšími kolegy.

Kdy skončí omlouvání všech chyb érou Stramaccioni? Současná stav je čistě vaše práce.

Já se k éře Stramaccioniho nevracím a neomlouvám si naše kroky Stramaccionim. Pokud to třeba v posledním roce někde zaznívá, tak spíše mimo klub. Fakt je ten, že z ekonomického hlediska jsme se skutečně vydali hodně jinou cestou.

Do sezony jdeme bez krajních beků, do jara bez útočníka. Hráči základu odcházejí po konci smlouvy (Kanga, Frýdek, ted Srki). Proč?

Do sezony jsme šli s tím, že ve většině zápasů budeme podle představ trenéra Kotala hrát s trojkou vzadu. Chtěli jsme tedy hráče, kteří budou adaptabilní do trojky i čtyřky, převážně ale do tří-obráncového systému. V průběhu zimy jsme se s realizákem A-týmu domluvili, že pokud má přijít bek, tak jediné do základu. Navíc trenér měl velmi dobré mínění o Polidarovi, kterému chtěl dát šanci. Beka, který by jednoznačně byl do základní sestavy, jsme řešili, ale nedohodli jsme se na financích.

Do jara jsme přeci nešli bez útočníků. Měli jsme Kozáka a Juliše, kteří se bohužel oba zranili. Navíc jsme věděli, že se nám po zranění vrátí Adam Hložek, nahoře může hrát i Martin Minčev. Takže jsme měli dva útočníky, na návrat třetího jsme čekali, v záloze jsme pak měli i zmiňovaného Minčeva.

Kdo je odpovědný a trestaný za opakující se chyby?

Za sportovní úsek jsem z pozice sportovního ředitele samozřejmě odpovědný já.

Jak to bylo s tím, že trenér Jílek chtěl rok sehnat stopera, trenér Kotal chtěl udržet Kangu a trenér Vrba chtěl Plavšiče – a nic z toho nedopadlo?

Budu opakovat to, co jsem řekl hned v době, kdy jsem do pozice sportovního ředitele nastupoval: chci, aby ve Spartě byli hráči, kteří v ní opravdu chtějí být. Kanga a Plavšič nabídky dostali a mohli zůstat, pokud by jim na jejich budoucnosti v klubu záleželo. Rozhodli se jinak.

Trenér Jílek by na začátku spokojený se stopery, které měl. Po podzimu jsme obsazení téhle pozice řešili a na příchodu stopera jsme pracovali. Nakonec se ale ukázalo, že dobrý stoper tady byl – Dávid Hancko. Toho přitom předchozí trenér moc nevyužíval.

Krátce zopakuju to, co jsem o Plavšičovi řekl v podcastu: celý jeden rok to za kouče Kotala nebyl hráč základní sestavy. Pokud by nedošlo ke změně na trenérském postu, byla by situace jiná. Na požadavek trenéra Vrby jsme to chtěli řešit, ale měli jsme nastavená kritéria, která hráč s agentem neakceptovali. Navrhli jsme podmínky, které by odpovídaly statistikám hráče, jeho vytížení a výkonům. Rozhodli se nebýt ve Spartě.

Jak je možný, že máme neustále půlku týmu na marodce a nic se nemění?

Roli hraje opravdu hodně faktorů a chci všechny ubezpečit, že jsme k sobě dostatečně kritičtí. Hledáme různé příčiny a faktory, které zdravotní stav týmu ovlivňují. Chtěli bychom se dostat tam, kde jsme byli v klíčovém závěru minulé sezony, kdy měli trenéři k dispozici přes 90 procent kádru.

V poslední době hrál bohužel velkou roli i covid. Někteří hráči s ohledem na infekci neměli natrénováno tolik, kolik by potřebovali. A taky se vraceli do zápasového režimu dřív, než by bylo obvyklé. Nesmíme ale zapomínat na to, že spousta zranění je soubojových, jsme podle statistik nejvíce faulovaný tým ligy. Oba Krejčí, Štetina, Hancko, Souček, Čelůstka, ti všichni měli, nebo mají zranění způsobené souboji/fauly.

Co se děje s Martinem Minčevem?

Opakovaně měl covid. Očekáváme od něj víc, bohužel měl i svalové zranění, nedostal se do rytmu, nedostal taky větší prostor. Ale když už se objeví na hřišti, musí prokázat, že si zaslouží další a další šanci a že využije větší minutáž. Nadále platí, že je to mladý talentovaný hráč, který má do budoucna potenciál.

Vy opakovaně říkáte, že nehodláte nikoho k angažmá ve Spartě přemlouvat a nebudete se se slavií pouštět do finančních závodů. Není to chyba v situaci, kdy finance jsou aktuálně to jediné, co může Spartě, ve srovnání se slavií nabídnout? Všechny ostatní aspekty, bohužel, aktuálně hrají drtivě pro slavii. A pokud bude pokračovat trend, že námi vytipovaní hráči půjdou raději do slavii, ta mezera mezi kluby se bude i nadále zvětšovat.

Sparta je stále atraktivní pro hodně kvalitních hráčů, kteří chtějí v našem dresu hrát. Ale platí, že do nesmyslných finančních dostihů se pouštět nebudeme. Každopádně finance určitě nejsou to jediné, co chceme a můžeme nabídnout.

Sparta se v důležitých zápasech dlouhodobě nemůže opřít o dobrý pohyb, vypadá fyzicky slabá. Trenéři se mění, ale kondiční tým zůstává. Budete v letní přestávce přemýšlet o změně, případně doplnění realizačního týmu?

Neustále přemýšlíme, co můžeme dělat lépe. To se týká i této oblasti, vyhodnocujeme, v čem se můžeme zlepšit.

Hodně fanoušků si stěžuje na komunikaci klubu, jak na vás Sparta působí z tohoto pohledu za dobu vašeho působení u týmu? Měl jste například od klubu informační embargo ohledně Plavšiče či zdravotního stavu kádru apod?

Informační embargo ohledně Plavšiče jsem neměl, vždyť pár dní po začátku této kauzy jsem společně s Pavlem Vrbou dělal podcast pro sparťanské fanoušky. Co se týká komunikace, jen já jsem letos měl dva podcasty u Sparťanských novin, byl jsem na čtyřech pěti tiskovkách, děláme "Zeptej se" na klubových kanálech, kde odpovídám na fanouškovské dotazy… Před každým zápasem taky informujeme o zdravotním stavu našich hráčů.

Díky za odpovědi.

Redakce

P.S. Děkujeme také Ondrovi Kasíkovi za zprostředkování a zpracování odpovědí!


Co se aktuálně mezi fans děje a co číst dále?

Když se Bílek diví, Sysel pláče a Vrba (radostí) skáče - report z výhry Sparty nad Plzní

Rozhovor s Miss SPARTA FOREVER 2020 Káťou

Derby a jiné české maličkosti - komentář k vysoce aktuálnímu dění

Měla by mít Sparta průměrného sportovního ředitele? - názor na současnou situaci ve Spartě

Rozhovor s Miss sympatie SPARTA FOREVER 2020

Rozhovor s I. VICEMISS SPARTA FOREVER 2020 Anet

Podcast SN zde: 51. díl Fotbalového Podcastu Sparťanských Novin – Pavel Vrba & Tomáš Rosický
Redakce | 13.05.2021 12:05 Vstoupit do diskuze
5