Chibitch, Ludva | 04.10.2005 13:40

V létě letošního roku přišel na Letnou z Baníku Ostrava hráč, považovaný za nejlepšího krajního obránce ligy, Zdeněk Pospěch. Těsně před kvalifikačním utkáním národního týmu v Rumunsku nám poskytl šestadvactiletý fotbalista exkluzívní rozhovor, ve kterém se mimo jiné dozvíte, jak se v Praze Zdeněk aklimatizoval, něco o jeho kamarádech v týmu, situaci kolem Miroslava Matušoviče, které útočníky z ligy nemá rád, jak je to s děkovačkami, šancemi Sparty v Lize Mistrů, o jeho fotbalových vzorech a mnoho dalších, zajímavých informací.

Co pro vás znamená Sparta, co se vám při slově Sparta vybaví?

Síla, v Česku je to prakticky nejsilnější klub, s velkým zázemím a velkými ambicemi.

Co vás přimělo stát se Sparťanem?

No spousta okokolností, LM samozřejmě, Sparta hraje každý rok tuhletu soutěž, která je skvělá a samozřejmě finanční stránka taky, to bysme si něco nalhávali. A no a co taky, že je tady člověk víc na očích. Přece jenom v Ostravě je to moc daleko, aby se tam každý jezdil dívat na fotbal.

Důkaz toho je i fakt, že jste tady v hotelu Praha...

Samozřejmě, včetně toho, že jsem tady na srazu reprezentace v tomto hotelu, mám na sobě tričko s tím znakem (ukazuje na lvíčka na prsou).

Jaké vidíte šance, že byste v nároďáku zůstal?

V reprezentaci... jsem tady teprve druhý sraz, zatím si to jenom užívám. Musíme hlavně hrát dobře jako Sparta, aby jsem měl nějakou šanci tady zůstat. Všechno se to odvíjí od klubového výkonu. Když se bude dařit, myslím, že šance tady je. Je to nyní takové divné, bo se hodně píše, že když člověk přijde do Sparty, tak hned jde do reprezentace a za 3 zápasy jsem v reprezentaci. Ale bavil jsem se o tom s trenérem a říkal, že už je to déle, jenom tam byli jiní hráčí, kteří měli jinou fazónu, hráli jinou ligu a prostě to tak vyplynulo, někdo se zranil...já jsem dostal šanci místo Tomáše Sivoka... to mě hodně mrzelo...on má velkou budoucnost.

Dočetl jsem se, že anglická liga je vaší vysněnou ligou...

Že by to byl úplně sen, tak to ne, je to jedna z lig, která se mi libí, hlavně tou svojí atmosférou. Ale kvalitních soutěží je víc... italská, španělská, německá liga je taky super.

Vyhovuje vám víc anglický styl, nebo spíš technický, španělský?

V Anglii je samozřejmě nasazení větší, více soubojů. V každé ze zmíněných lig je něco extra.

Nám se zdá, že jste víc technický hráč, i vzhledem k vaší postavě.

Určitě, ale myslím si, že by mi moc nedělaly problémy tvrdé osobní souboje, už jsem hrál ten jeden zápas s Middlesborough.


Při jednom rozhovoru před svým přestupem do Sparty jste odpověděl na dotaz, jak se vyznáte v Praze slovy ¨Neznám, jsem totálně v pasti‘, ještě to pořád platí?

Teď už to neplatí, koupil jsem si asi takových 7 map a celkem si myslím, že jsem se do toho dostal dost dobře. Samozřejmě, že se kouknu, když hledám nějakou ulici. Ale ty záchytné body už znám. Takže celkem v pohodě.

Kam trefíte?Na Letnou a zpátky?

Na Letnou a zpátky, nějaké nákupní centra jsem si našel.

Co kultura?

Kulturu jsem nijak nepreferoval ani když jsem byl v Ostravě. Ale když přijede přítelkyně, tak jdeme do kina.

Je pravda, že máte rád animované filmy, pohádky?

Jó, ale ... já jsem sledoval, ale s odstupem času, když jsem už potom hrál třeba v Ostravě, tak jsem neměl tolik času se na ně koukat. Já jsem spíše na satelitu a tam mě to celkem chytalo. Takové seriály to bylo fajn.

Pan Hřebík vás označil jako svojí ideální zimní posilu, proč to v zimě nedopadlo?

Tak o tom vím, samozřejmě, ale nedopadlo to, protože mi v Ostravě prostě řekli, že se k tomu vrátí až v létě. A tím to pro mě skončilo. Dál jsem se o to nezajímal.

Bavil jste se o přestupu do Sparty s Radkem Slončíkem, přece jenom má zkušenosti jak se Spartou tak s panem Hřebíkem?

Samozřejmě jsem se s ním bavil, Radek mě vykládal, jak to tady všechno chodí, co můžu čekat, co nemůžu čekat a říkal, že je to šance a že určitě bych to měl využít.

A co s Mírou Matušovičem, ten neměl jenoduchý začátek...

Jsme si volali, moc šťastněj z toho začátku tady nebyl. Teď už vím, že třeba fanouškům ukázal ¨fakáče¨, když jsme hráli finále poháru a zase na druhou stránku, ja jsem šel taky po schodech na stadionu a taky jsem si vyslechl svoje. Takže někdy ta reakce přijde. Já vím, že tohle bylo asi nepřiměřené, ale fanoušci si neuvědomují, že když člověku nadávají, že je to pořád jenom člověk. Nějak zareagoval, zareagoval špatně. Ale jinak jsem se s ním o tom nebavil, nepídil, je to jeho věc.

Veškeré noviny totiž psaly, že se na něj píská, protože přišel z Ostravy. A když jste přišel z Ostravy vy, tak kotel první zápas skandoval vaše jméno.

Já si nemyslím, že je to něco, že přišel z Ostravy, tady přišla spousta hráčů z Ostravy a ještě přijde.

A kdo přijde, nebo by měl přijít z Ostravy? :)

Já nevím, tak hodně se psalo o Michalovi Papadopoulosovi, takže možná on. Hráč je to dobrej , né nadarmo byl v Arsenalu na hostování, sice měl smůlu na zranění, nemohl se tam nějak moc projevit. Zase na druhou stranu, když odcházel, tak měl jeden ligový start a jeden ligový gól.

Jak se vám hrálo na jaře proti němu, na hřišti jste se docela potkávali...špičkovali jste se nějak?

Oba dva jsme se znali, takový zápas no... takový normální zapas s něčím navíc.. hráli jsme proti Spartě. Nešpičkovali, na to já moc nejsem. My jsme si prakticky ani moc nevolali. Až když jsem přicházel, tak jsme se zase začali nejak bavit.

Co říkáte Mírovi Slepičkovi?

Já když jsem proti němu hrál, tak jsem si říkal, hlavně pro boha, ne toho Slepičku, protože dělá samé kousky a začne tomu obránci motat hlavu neuvěřitelně. A když jsem přišel, tak hrál skvěle. Ale když se nám teď nedaří, padl útlum na všechny. Já jsem přesvědčen, že když se chytne, pak už ho těžko zastaví.

Proti jakému útočníkovi se vám nejhůř hrálo?

Jsou takoví nepříjemní, takoví ti dotěrní, kteří nenechají hráče v klidu... takový Tomáš Došek ve Slávii, když tam hrál.. ten byl nepříjemný protihráč.. jsem si myslel, že už to mám pod kontrolou, ale on ještě zajel a míč vypíchnul. Ze Sparty Tomáš Jun, spíš do šestnáctky a dávat góly hodně. Nyní jsou nepříjemní takový ti mladí, jako Hološko v Liberci například.

Co říkáte na současnou sparťanskou hymnu?

No... tu písničku.. zaslechl jsem jakousi hymnu, ale moc jsem to nevnímal, to přiznám, poněvadž se při nástupu snažím soustředit jen na zápas. Já jsem pomaličku ani nezaregistroval slova, já si to asi někde stáhnu.

Jaký pocit jste měl, když jste poprvé nastoupil před sparťanské fanoušky v rudém dresu na Letné?

To byl Norimberk...No, byl jsem hodně nervózní, samozřejmě jsem čekal, co se bude dít, ale hned v prvním zákroku, tam jsem něco vypíchl a ten kotel začal skandovat a bylo to úplně super, skvělé. To mě hodně pomohlo.

Dokážetě si představit, co by se dělo v Ostravě, kdyby hráčí nepřišli po zápase poděkovat fanouškům za jejich podporu?

Nám se to jednou stalo, když jsme jednou prohráli a nešli jsme jim poděkovat..no bylo to dost husté. Potom nám řekli, že se to prostě už nikdy nebude opakovat. Na druhou stránku mají pravdu, poněvadž oni jeli do Blšan, jedou přes celou republiku, dají nějaké ty peníze, jedou svůj klub povzbudit, tak si nezaslouží, aby jsme se prostě jenom otočili a šli někam pryč. Takhle nám to i oni vysvětlovali. Já říkám, tohle je to první, co mi můžem pro vás udělat. Za A vyhrát, hrát dobře a poděkovat.

A co vedení?Ti se postavili v tomto za fanoušky?Říkali vám k tomu něco?

To je spíš jenom na nás, to je naše povinnost. Lidi chodí na fotbal, my si je musíme nějak udržet. Oni se snažili pak najít nějakou společnou řeč, lidi jim házeli tenisáky.

Kdo vlastně přišel na vaší novou vítěznou děkovačku?

Myslím, že Tomáš Sivok. Někde na soustředění to přinesl, že to někde viděl, jak všichni upadli při dopadu míče.

Opravdu pískání fanoušků, nebo skandování proti trenérovi brzdí fotbalisty ve výkonu?

Brzdí...(přemýšlí) já nevím, je pravda, že když jsem na hřišti, tak slyším, co se dějo okolo, začne se pískat, začne se nadávat, to všechno jo.. ale já si myslím, že jsme tu všichni zkušení a že jsme to už zažili. Myslím si, že pro nás by to mělo být to, abysme šli do toho víc, aby ti lidi přestali pískat, jo, takže já si myslím, že vliv na to, že my jsme hráli špatně, že lidi pískali, tak to určitě ne. A nebo, že nadávali trenérovi, to si myslím, že nemá vliv. On to má těžké, on stále doufá, že se třeba chytnem. Já osobně kritiku beru, ale musí být úměrná, jednou na mě nadával od začátku až do konce jeden blázen, přímo v Ostravě, jsem si říkal, ten musí být nějak sjetej, stáli tam 3 a furt řvali. Když se píská, tak se píská, prostě je to, že se něco nelíbí no...

Spousta lidí se diví, co se teď se Spartou děje.

Taky mě to zaráží, strašně jsem přemýšlel po zápase s Mostem, v přípravě vzápasech jsem z toho měl dobrý pocit. Hlavně, když jsme s Norimberkem hráli doma, tak jsme hráli, myslím, dobře. A najednou, jako když utne. Těžko hledat příčinu, samozřejmě hledat příčinu, vymlouvat se na něco, že tamto je špatně, tohle je špatně je teď jednoduché, spíš hledat příčinu, musíme to co nejrychleji napravit. To by bylo úplně nejlepší.

Co se podle vás stalo posledních 20 – 30 minut proti Brnu. Z ochozů to vypadalo, že jste úplně fyzicky odpadli.

Samozřejmě, že jsme úplně odpadli, to asi viděli všichni a čím to je? Já si myslím, že jsme dali góla, pak jsme v zápětí dostali na 1-1 a asi jsme zpanikařili, vrhli jsme úplně všechno do útoku a chtěli jsme to zvrátit, jenže se stalo to, že nás vepředu bylo až moc a když se balon odrazil, oni ho získali, tak šli do brejku. Já jsem se prakticky vracel, druhý krajní se vracel, oni tam zůstali sami dva ve středu. Takže nás to stálo mnoho sil. Bylo to takové, řekl bych, neúčelové.

Jak se vám hraje s Karlem Poborským?

S Karlem? Tak s Karlem se hraje dobře, samozřejmě mi chvíli trvalo, než jsem si na něj zvyknul. Karel je více ofenzivní typ, než na co jsem byl zvyklý z Ostravy. Ale myslím si, že postupem času jsme se dali nějak dohromady, sice nám to teď neklape, je to takové všelijaké, ale nejde to celému manšaftu. Hlavně při domácích zápasech bude Karel hrát víc dopředu, ale při domácích zápasech jsem chtěl i já víc podpořit útok, aby bylo větší přečíslení, zatím nám to moc nevychází.

Zkoušíte s Karlem výměnu postů na tréninku?

My jsme to ani nezkoušeli ani tady ani v Ostravě, ono to nějak vyplynulo ze hry. A na tréninku jsme to nikdy nedělali. Myslím, že to ani není zapotřebí.

Co chybí našemu týmu, aby se pravidelně prosazoval v LM?

Tak chybí, určitě něco chybí, ale těžko budu já hodnotit náš klub, když jsem tady teprve 2-3 měsíce. Je to taky o tom, že naše liga by potřebovala zkvalitnit, větší konkurence, víc těžkých zápasů. Když srovnáme zápasy co hrají třeba Arsenal, nebo Chelsea, tak to je už o vysoké kvalitě.

Tam ale hrají systém sobota-středa-sobota...

Tohle bysme zvládli taky.

Bez zimní přestávky?

U nás je to složité se zimní přestávkou, poněvadž ... kde chcete hrát? Je málo stadionů s vyhřívaným trávníkem a to je potom o zranění. A je to pak opravdu nepříjemné.

Co říkáte na umělou trávu?

Umělá tráva taky, podle mě, není ideální řešení. Hrál jsem na tom a hodně kluků se na ní zranilo, nejsou na to vůbec zvyklí, hlavně kolena, vazy. Nejlepší je tráva přírodní.

Jak jste v Ostravě vnímali osobu Františka Straky?

No, vlastně nikdo z nás s ním neměl styk, že by se s ním bavil normálně, ale je vidět v TV, že je to impulzivní člověk a vypadalo to, že mužstvo dokáže nahecovat, správně nabudit. Každý trenér je jinačí, jinak svůj tým motivuje.

Jak vás motivuje pan Hřebík? Ta motivační stránka, ne ta taktická...

Říká, že musíme porazit všechny, že jsme tady ve Spartě, že jsme nejlepší v republice a takové věci a ... potom se to prakticky semkne a už se hecujeme mezi sebou...on je s náma při tom... že by byl nějak odstrčený, to vůbec ne. V první řadě jsme na hřišti my, ne trenér, tak teď to může vypadat, že za výsledky je odpovědný jenom trenér, ale já si myslím, že to tak není.

Co byste udělal, kdyby Sparta vyhrála LM?

Nó, to by se asi děly věci. Byla by velká oslava, to je jednoznačné. To by mě asi dlouho hledali ;-)

A jak to vidíte v LM reálně?

No tak, uvidíme. Jsou to všechno těžké zápasy, ale myslím, že je to hratelné.. všechno.. uvidíme, myslím, že mnohé naznačí už první zápas, jaké budeme mít ambice. Samozřejmě, že chceme postoupit ze skupiny. To je asi ten první úkol.

Byl tým, který jste do skupiny nechtěli? Například Řeky, Turky...

Já jsem tam měl napsané právě všechny tyhle jižany, no tam se klukům vůbec nechtělo. Tam ne. Do Řecka a Turecka vůbec. Spíš na západ, Thun si hodně přáli, Ajax taky...

Co na pátou penaltu, šel byste?

Já na penalty nechodím... kdyby bylo třeba? kdyby bylo třeba? Tak poslední, po gólmanovi a to bych se ještě rozmyslel, jestli bych nešel střídat :)

Kdo je podle vás nejlepší gólman v lize?

Jarda Blažek... dokáže podržet mančaft, to je základ prostě mít dobrého gólmana.

Co je pravdy na tom, že se chystala výměna Pospěch – Pergl?

Myslím, že ze Sparty by měl Pavel lepší nabídky než Ostravu, upřímně já Baník mám rád, ale myslím, že ze Sparty může jít do zahraničí.

Sledujete Spartu třeba na internetu?

Hoši, já nemám ani notebook, ani počítač. Tak já jsem totálně mimo. Nejsem technický typ. Ale už jsme si tam něco hledali přímo v kabině, tam maj kluci počítač, už tam pomaličku zajíždím, už se do toho dostávám nějak.

Máte na hřišti vůbec čas vnímat chorea fanoušků?

Samozřejmě, když nastupujeme, tak to všechno je vidět, to člověk vidí. Pak v průběhu zápasu něco vidí, něco ne. Když jsem otočený zády, tak to nemůžu vidět, že. To choreo proti Mostu jsem viděl, to bylo pěkné. Samozřejmě jsem v kotli viděl vlajku, jak je tam baník v koši, na šibenici tam myslím někdo taky byl. To člověku utkví v paměti. Mě se třeba nelíbí, když se hraje nějaký zápas, jako třeba v Čáslavi, když házeli dýmovnice na hřiště, tak oni sami ví, že to škodí, zastaví se hra, rozhodčí tam začne říkat něco kapitánovi, ten přijde zklidňovat fanoušky a ti si vůbec neuvědomují, že rozhodčí může zápas ukončit v náš neprospěch. Dýmovnice, nebo světlice, když je to za plotem, tak je to super, ale ne, když je to na hřišti. Je to nebezpečné i pro nás, není to příjemné.

Stadion bývá poloprázdný, jak by se to dalo, zlepšit, v čem je podle vás problém?

Za prvé musí se hrát dobře, musí se hrát atraktivní fotbal. Za druhé musí se udělat pro diváka maximum, aby měl všeho dostatek, aby měl třeba to pivo, jídlo. Co dál? No vstupné..ani nevím, kolik stojí lístek. (Informace o cenách)... to si myslím, že je cena velice dobrá. Já si myslím, že člověk by se měl na stadioně bavit, prostě, měl by si přijít, klidně i zanadávat. Je to pro něj dělané. Mělo by se to určitě i dělat víc mediálně. Naše liga, myslím si, že je strašně zanedbaná celkově v tomto směru. Vždycky se říkalo, že na stadionech řádili fanoušci, ale já si myslím, že v Ostravě zůstali fanoušci furt ti stejní a chodilo dost lidí. Protože se přimělo, že se fandilo, ti lidi pochopili, že mají jít na fotbal a nemusí dělat žádnej bordel.

Chtěl byste něco vzkázat sparťanským fanouškům?

Aby nám fandili, aby nás podpořili i v těch chvílích, kdy se nám nedaří. No a my se budeme snažit zlepšit naše výkony, aby to bylo co nejlepší a když už se nebude dařit, tak alespoň budeme jezdit po prdeli, no... To je jediné, co můžeme udělat. To musíme udělat.

A Ostravským fanouškům?

Já myslím, že jsem se s nima rozloučil. Oni vědí, že zůstanou v mým srdci, že tam jsem prožil krásné 4 roky, že na ně nikdy nezapomenu.

Co vás zatím ve Spartě nejvíc překvapilo, jak pozitivně i negativně?

Pozitivně asi všechno, je to tady všechno na trošku vyšší úrovni, než v jiných klubech. V zázemí, kompletně lidi jak se starají o klub. Negativně no, chtěl bych, aby chodilo víc lidí. Jinak všechno vidím pozitivně.

Jak vnímáte systém 4-5-1?

Ono se to taky odvíjí od soupeře, jak hraje... ve 4-5-1 je pro mě míň prostoru, poněvadž je tam více záložníků a tím méně to musí krajní víc roztahovat, takže musí držet lajnu.. je tam prostě méně místa.

Co byste Spartě do budoucna popřál?

Spoustu titulů, mnoho vyhraných zápasů v LM a aby se nám dařilo, abysme diváka zkrátka nějak bavili.

Prý jste nidky neměl žádné fotbalové vzory.. co tedy nějaké oblíbence?
Mě se líbili Laudrupové na MS proti Brazílii, tam hráli úplně skvěle vlastně celé to MS. Tihle dva se mi líbili asi nejvíc. Mě se spíš víc libí útočníci. Ti dávají góly.

Spíš taková z legrace (dostal ji po příchodu i Maty) – a co jazyková bariéra?

Tak je to poznat, samozřejmě, ja se za to nestydím, jsem ze Slezska a mám to tam rád, narodil jsem se tam. Za chviličku tady ten přízvuk přichytím. Když přijde pražák na Moravu, tak slyší „Vod kuď seš, vole?,, . Mira už tenkrát mluvil, až se mi zdálo, jestli nejezdí každý víkend někam do Prahy.

Děkujeme za váš čas, za rozhovor! My jsme vděční, že jste si na nás udělal čas...

To je v pohodě, když musím poslouchat některé novináře, co mají za otázky... Nejvíc mě štve, když se zeptají, co ten Zbyněk Pospěch, jestli je to můj bratr. Už jsem 150x vysvětloval, že spolu máme pouze společné příjmení, že spolu v rodině nijak nejsme. Moje mamka a otec by asi museli být hloupí, kdyby dali jméno Zbyněk a Zdeněk. Oni to myslejí pokaždé vážně a já nevím, jak dlouho... už dva roky hraje ligu a dva roky se mě na to pořád ptají. Ale teď už jsem byl nepříjemný, ptali se mě na to před zápasem v Liberci a to jsem říkal, že už mi to připadá hloupé, že se mě na to ptají, když jsem říkal 150x, že máme společné jenom příjmení. Na tuto otázku začínám být protivný.

Chibitch, Ludva | 04.10.2005 13:40 Vstoupit do diskuze
9