alvaro_recoba | 20.10.2005 21:39

Dalším hráčem, který má Spartu opravdu v srdci a který nám ochotně poskytl rozhovor, je nynější stoper ukrajinského Šachťoru Doněck Tomáš Hübschman. Ve Spartě působil již od žáků a jako jeden z mála odchovanců se dokázal prosadit v A týmu. Ligovou premiéru v rudém dresu si odbyl v úvodním utkání sezony 2000/01 a od té chvíle se stal nepostradatelnou součástí obrany. Dvakrát pomohl Spartě k postupu do osmifinále Ligy Mistrů, v roce 2003 se radoval ze zisku titulu a rok nato zvedl nad hlavu i trofej pro vítěze Poháru ČMFS. V roce 2001 nastoupil ke svému prvními utkání za reprezentační tým ČR, rok poté byl jedním ze strůjců vítězství národního týmu do 21 let na Mistrovství Evropy. Patří ke stabilním členům užšího reprezentačního kádru, zahrál si i na loňském ME v Portugalsku. V létě 2004 odešel ze Sparty do ambiciózního ukrajinského velkoklubu Šachťor Doněck.

Co se ti jako první vybaví, když se řekne Sparta?
Když se řekne Sparta, vždy se mi vybaví můj fotbalový život. Začátky fotbalové kariéry a mnoho krásně prožitých let a možná i moje dětství...

Proč jsi se již jako malý kluk rozhodl právě pro Spartu?
Proč jsem se rozhodl pro Spartu.... Dá se říct, že já jsem se nerozhodoval. Kamarád z chaty hrál fotbal ve Spartě a moje babička s dědou chtěli, aby jsme se já s bráchou taky něčemu věnovali, proto vzali bráchu na Spartu na nábor. Bráchu začala babička vozit na tréninky a já jezdil s nima, abych nebyl doma sám. Brácha je o dva roky a dva dny starší než já.... Ze začátku jsem netrénoval, jen jsem si běhal na spodnim hřišti na škvárovém oválu na Spartě, potom se trenér zeptal bráchy, jestli nechci jít trénovat s nima, ale já že né, že fotbal hrát nechci... Párkrát se zeptali a já potom, že to teda půjdu zkusit. A už jsem u toho zůstal, až do teď...

Jak moc stíháš z Doněcku sledovat dění v české lize?
Asi tak normálně, skoro každý den se snažím koukat na noviny přes internet abych se dozvěděl, co je u nás nového a samozřejmě, že nejvíc koukám na to, co se děje ve sportu, fotbal, hokej... Potom občas zavolám kamarádům do Čech a bavíme se o novinkách v Čechách....

Jsi v kontaktu s některým současným hráčem Sparty?
Jo, dá se říct že jo. Voláme si s Jardou Blážou a s Edou Poustkou. Některé kluky vídám i na reprezentačních srazech. Hodně se obměnil kádr, co jsem odešel, takže občas voláme i s klukama, kteří už ve Spartě nejsou, ale já jsem s nima ještě hrál - Kovi, Junko, Čechýno, Grygerka, Poborák, Jarošík atd., určitě jsem na mnoho lidí ješte zapomněl. A některé kluky vídávám v Parkáči když jsem v Čechách. Perglis, Laco, Bari Míra, atd....

Pokus se napsat něco, co se ti líbilo na Spartě a v Doněcku to postrádáš a naopak.
Tak určitě tady v Doněcku postrádám větší partu, je tady hodně národností a možná proto nejsme tak velká parta, kterou jsem zažil ve Spartě... Ale neřekl bych, že jsme tady nějaká špatná, muže to být i tím, že ve Spartě byla v tu dobu, co jsem tam byl fakt super, občas jsme někam zašli, semkli jsme se jako tým, když teklo do bot... To mi tady možná trošku chybí. Naopak větší zájem o fotbal všech lidí ve městě....

Jsi jedním z velmi mála odchovanců, kteří to dotáhli až do prvního týmu Sparty. Jak se díváš na skutečnost, že klub raději draze nakoupí hráče z jiných týmů, než aby dal šanci svým, většinou o nic horším, kmenovým hráčům?
Jo tak tohle je asi hodně řešená otázka... Taky to občas nechápu, ale myslim si, že je to spíš otázka pro vedení Sparty než pro mne... Já to taky vidim tak, že spousta kluků nedostávala šance se poprat o to, aby mohli hrát ve Spartě i přes nějaké hostování a potom návrat zpět. Podobně to bylo se mnou i třeba s Junkem. Někteří hráči byli posláni pryč a potom draze kupováni... Ale třeba se to změní, nevím, jaké na to má metody nové vedení...

Návštěvy v Toyota Areně jsou poslední dobou opravdu mizerné, kde podle tebe hledat příčinu?
Těžko říct proč... Muže v tom hrát víc faktorů, možná je to pro lidi drahé, nebo jsou líní. Možná mají jiné starosti, nedokážu říct jedním slovem, proč je to v poslední době tak mizerné... Ale věřím tomu, že se to bude jenom zlepšovat.

Když jsi ještě nehrál za A-tým Sparty a nebyl známý, chodil jsi někdy fandit na Letnou do kotle? Případně kde bylo tvé místo na stadionu?
Dá se říct, že známý nejsem ještě teď. Ale když jsem nehrál za A-tým, tak jsme jako žáci, nebo potom dorost dostávali permice. Když stojíš na hlavní tribuně, tak je to po pravé straně dole v rohu. Do kotle jsem nechodil.

Jaký pokřik, popřípadě fanouškovské choreo se ti během působení ve Spartě nejvíce líbilo?
Kdo neskáče není Sparťan hop hop hop... A taky asi bude pršet, ale nám to nevadí, protože jsme atd...

Hrál jsi již na mnoha evropských stadionech. Který z nich na tebe udělal největší dojem? A jak si v porovnání s ostatními vede Toyota Arena?
Tak největší dojem, to je těžké říct, je spousta pěkných stadionů, mužu říct, že jeden z nejhezčích zažitků jsem prožíval na Chelsea, díky fanouškům našim i domacím. A stadiony určitě ty v Portugalsku na EURU, Schalke, Celtic, Barcelona, Real, Feyenoord... Toyota Arena je určitě krásný a můj oblíbený stadion. Možná mu chybí větší kapacita a odstranění plotu, to mi přijde jako hlavní nedostatek. Přes plot je hůř vidět a mohl by být větší kontakt hráč fanoušek a naopak.

Nedávno se spekulovalo o přestupu Palva Pergla do Ostravy. On ale prohlásil, že tam by v životě nešel. Jak by jsi se zachoval ty, kdyby ti třeba na sklonku kariéry přišla nabídka ze Slavie?
Je těžké říct, tam bych šel a tam ne, já myslím, že fotbal je moje zaměstnání, takže je potřeba koukat na nabídky, kdo mě chce a za jakých podmínek... Jestli si budu moci vůbec vybírat, může nastat situace, že budu rád, když mě někdo vezme....uvidíme. (směje se - pozn.)


Jaký je tvůj názor na prosincovou trenérskou výměnu Straka -> Hřebík? Měl jsi možnost pracovat pod oběma, jak by jsi každého z nich charakterizoval?
Nerad bych hodnotil trenéry, jednak jsou to moji nadřízení a nikdy nevím, kdy se s nima ještě mužu potkat... Já osobně jsem neměl problém ani s jedním, ale určitě jsou to rozdílní trenéři. Já v tomhle momentu nepochopil jedno - proč měnit trenéra, který vede ligu o 9 bodů. Je pravda, že v LM to nebylo to, co všichni čekali, ale já si myslím, že měl ještě dostat šanci. A z druhé stránky bylo ohromně těžké pro nového trenéra dosáhnout takových výsledků v lize a ještě zlepšit výsledky v LM. Já osobně si myslim, že to bylo špatně načasované, ta výměna trenéra....

Během působení trenéra Hřebíka porazila Sparta v probíhající sezoně jen nováčky, remizovala doma s Brnem a všechno ostatní prohrála. Na vedoucí duo Teplic a Liberce ztrácí momentálně devět bodů. Jak velká je podle tebe naděje, že titul i po letošní sezoně zůstane na Letné?
Já doufám že kluci dokážou, jak je Sparta silná a mají na to, aby ten titul udělali. Myslím, že je ještě hodně kol do konce a hraje se o hodně bodů.

Co říkáš na vyhazov Karla Poborského? Myslíš si, že je to adekvátní trest za výrok „nesdílím všechny trenérovy metody“? Může to, že hraje jen druhou ligu, ublížit zároveň i reprezentaci?
Nevím, jestli to muže mít vliv na repre, to asi ukáže až čas. Já přeju Poborákovi, ať se mu daří a hlavně je zdravej, protože pro náš fotbal udělal strašně moc a takové zacházení si nezaslouží... Já jsem v tomhle případě za Kájou..

Co říkáš na případ Honza Šimák, pokud to sleduješ? Má podle tebe ještě šanci vrátit se do velkého fotbalu?
Honza Šimák je zvláštní případ, trošku jsem to sledoval, ale těžko se mi to hodnotí, nebyl jsem v týmu, když měl udajně nějaké problémy. Honza je bezesporu pan fotbalista a přál bych mu, aby se do toho vrátil a podával dobré výkony. Jestli se mu to povede, záleží pouze na něm...

V naší lize se jen těžko prosazují cizinci, byť přichází se sebelepšími referencemi. Příklad za všechny, Igor Gluščevič. Co je podle tebe hlavní příčinou? Nedokáží se adaptovat na české podmínky, nebo jim snad nevyhovuje styl fotbalu...
Zase hrozně těžká otázka, muže to taky být tím, jestli se o těch hráčích víc nemluví než oni ukazujou na hřišti. Určitě v tom hraje roli i aklimatizace, styl fotbalu, jazyk atd. Možná potřebujou více času, těžko říct.

Po vylosování základních skupin Ligy Mistrů se na Spartě všichni radovali. Nyní, po domácí remíze s nevýrazným Ajaxem a hlavně ostudné prohře na hřišti outsidera z Thunu se situace otočila o 180 stupňů... Prohrát po tragickém výkonu s pátým týmem švýcarské ligy, to by se Spartě asi stávat nemělo, že?
Já, když jsem viděl skupinu Sparty po losu, tak jsem zase tak nejásal. Arsenal jednoznačně favorit, Ajax mladý tým, ale dokáže být hodně nepříjemný, Thun překvapení LM, ale zasloužené. Hrali předkolo s Dynamem Kyjev, v Kyjevě měli prohrát, ale podržel je gólman a měli trochu štěstí, to k tomu však patří, ale doma nedali Dynamu šanci, aby postoupilo. No ale pořád má Sparta šanci postoupit a když ne do LM, tak aspoň do UEFA.

Ale pojďme už k Doněcku. Vyřazení v předkole Ligy Mistrů znamenalo určitě obrovské zklamání. Byl Inter soupeř k poražení?
Určitě tady došlo ke zklamání, ale nemyslim si, že by z toho někdo dělal tragédii. My jsme prohráli doma 2:0 a jeli na Inter s tím, že už mužeme jen překvapit. A asi to bylo i vidět, hráli jsme mnohem uvolněněji a uhrali 1:1. Možná, kdyby jsme hráli lépe doma, tak jsme mohli postoupit. Každý se dá porazit, ale taky se musí umět uznat, že třeba v tomhle případě by to bylo nezasloužené. Ještě nám asi něco chybělo, abychom je mohli vyřadit.

Kterého hráče, s nímž jsi nastupoval ve Spartě by sis vzal s sebou do Doněcku a proč?
Hráčů, které bych vzal, je víc, ale mužu jmenovat Poborák, Kovi, Junko, Grygerka, Jarošík, potom jsou tu dva vynikající golmánci Bláža, Čechýno... Ale to už by tady asi nechápali tři vynikající golmani a všichni z Čech... Teď tady chytá uplně v pohodě Lašty. Všechno jsou to výborný fotbalisti i kamarádi.

Jirka Jarošík nedávno vyvrátil mýty o tom, že když jde člověk od nás na východ, zavře si tím zároveň dveře do elitních evropských soutěží... Jaká je tvoje vysněná liga, případě tým?
Asi Anglie, Italie. Tým těžko říct, hrát o titul je ale lepší, takže asi něco nahoře tabulky...

Jaký je vůbec Doněck? Zázemí v klubu je údajně výborné, ovšem město a život v něm prý není zrovna jako v pohádce...
Jo, je pravda, že zázení klubu je super, ale neřekl bych, že v Doněcku je těžké žít. Pohádka je pro mě Praha, protože jsem se tam narodil a mám tam hodně kamarádů. Lidi, co tady mají nějaké postavení a peníze jsou v pohodě. V některých věcech tady mají i větší možnosti, než u nás, ale pro ty lidi, co nemají takové možnosti, je to tvrdý... Asi je tady větší rozdíl mezi lidma. Jeden jede autem, které u nás ještě nejezdí a druhý autem které už u nás dávno nejezdí... Já si tady nestěžuju, nám klub vytvořil jak podmínky na fotbal, tak na žití...

Co děláš když zrovna nemáš zápasy nebo tréninky - našel sis nějaké záliby, kterým se věnuješ ve volném čase, nebo jenom relaxuješ ?
Snažíme se hodně odpočívat, protože toho je docela dost, pořád ňáké soustředění, tréninky, zápasy, hotely, letadla atd. Teď hrajeme pořád neděle středa. Ale jinak po tréninkách, nebo po zápasech zajdeme na oběd nebo na večeři s kamarádama, které jsme si tady už našli, pokecáme o všem v klidu. Občas zajdem na bowling, saunu, bazen, relax...

Vím o tobě, že jsi rybář, jak je to teď s tebou a rybařením, nechal sis nádobíčko v Čechách, nebo zajdeš na ryby i někde na Ukrajině ?
Nechal jsem si všechno v Čechách, ale tady taky zajdeme, máme na bázi rybník, takže když máme soustředění na bázi, tak jsme občas s klukama šli chytat, ale je to taková rychlovka. S tím, co jsme chytali a jakou jsme u toho měli pohodu v Čechách, tak to se nedá srovnávat...

Kdyby jsi měl porovnat fanoušky u nás a na Ukrajině, a to z hlediska jejich počtu na stadionech, fandění, slušnosti, chorea... Jaký by byl závěr?
No tak na Šachtar chodí skoro pořád plno, to je 25 tisíc fanoušků, pokud neni hodně špatné počasí. No a s fanděním už je to trošku horší, i když se začínají snažit, ještě to neni takové... Zatím fandí jenom kotel. Jinak minimálně půl stadionu má ty jejich trubky, takže pořád troubí... Co se týče slušnosti tak se dá říct, že tady problém není. Možná proto že se lidi dost bojí následků... Aspoň v Doněcku mužu říct, že je větší zájem o fotbal než v Praze. Asi je to i tím, že je tady fotbal udělanej pro lidi a že v Doněcku kromě fotbalu neni jinej sport na takové urovni.

Je větší rivalita mezi Spartou a Slavií, nebo mezi Šachťorem a Metalurgem?
Jednoznačně mezi Spartou a Slávií. Tady jsou spíše kamarádské vztahy mezi těmito týmy, pokud zrovna neni zápas, ale po zápase je všechno zase uplně v pohodě a vlastně i před zápasem. Třeba Metalurg hraje na stadionu Šachtaru a my hrajeme na Olipijskym stadioně...

Jaké jméno má vůbec Sparta na Ukrajině? Není to tak dlouho, co se utkala jak s Šachťorem, tak s Dynamem Kyjev, takže by ji hodně lidí znát mohlo...
Máš pravdu, hodně lidí tady Spartu zná a hlavně uznává za to, co dokázala udělat v LM v takových podmínkách. Má tady vybudované dobré jméno, jenom si ho teďka trošku kazí, doufám že se to zase zlepší... Jsou tady ještě někteří kluci, co vyřadili Slávii v předkole LM a potom hráli ve skupině se Spartou. Takže taky vědí, jak to bylo těžké.

Jaké jsou tvé nejbližší fotbalové cíle – jak s Doněckem tak s reprezentací?
Určitě maxima, co jde, ale jsem soudnej... Beru to tak, jak to je den po dni. Každý den se dá něčeho dosáhnout. Cíle klubu jsou jasné, obhájit titul, udělat pohár a superpohár, to je na Ukrajině. Pak i v Evropě udělat co nejlepší výsledek. Repre dostat se na MS. Pak uvidíme, jaké budou možnosti dál. Nebudu řikat, že bych nechtěl vyhrát LM, MS, ale nejdřív se tam musíme dostat. Uvidíme...

Na kterého hráče, proti němuž jsi kdy nastoupil, nejvíce vzpomínáš?
Těch hráčů je hodně a vzpomínek taky, myslím, že začnu vzpomínat až skončim s fotbalem. Teď na to fakt není moc času...

Jak často chodíš na internet a co na něm hledáš/děláš?
Na internetu jsem skoro každý den od doby, co jsem v Doněcku. Pokud zrovna nehrajeme venku, protože to většinou nemám přístup. Hledám na něm uplně všechno, novinky z Čech, sport, zábavu atd. Občas odepíšu kamarádům na mail...

A na závěr - slyšel jsi již dříve o webu Sparta Forever, popřípadě ho někdy navštívil? Jak jej hodnotíš, případně co ti tu chybí?
Abych řekl pravdu tak ani moc né. Koukal jsem na něj jen párkrát, ale víc jsem sledoval sparta.cz. Takže je pro mě těžký hodnotit.

Chtěl by jsi prostřednictvím našich stránek něco vzkázat sparťanským fanouškům?
Chtěl bych jim vzkázat, ať fandí, ale zůstanou lidmi... A ať se Spartičce moc a moc daří.

Tobě taky Tomáši, a díky moc za rozhovor!

Zdroj fotografií:
Archiv SF
sparta.cz

alvaro_recoba | 20.10.2005 21:39 Vstoupit do diskuze
19