Chibitch | 06.12.2005 12:17

Ještě před utkáním s Příbramí si na nás udělal čas trenér A-týmu AC SPARTA PRAHA, Stanislav Griga. Ochotně odpověděl na všechny otázky a první část rozhovoru si můžete na webu přečíst právě dnes, chvíli před veledůležitým zápasem s FC Thun. Druhá část rozhovoru se pak objeví v podzimním čísle 4 občasníku Sparta Forever, jehož vydání plánujeme po skončení podzimní sezóny. Doufejme, že Vás rozhovor zaujme a přinese i třeba odpovědi na některé otázky, které by jste Vy konktétně chtěli od pan Grigy slyšet. Sparta Forever!

Kolik by podle Vás měl nastřílet elitní střelec za Spartu gólů a je nyní podle Vás někdo, kdo to je schopný dokázat?

Elitní střelec by měl dát za sezónu zhruba 15 gólů, stejně jako Tomáš Jun loni. V současném kádru je této mety schopen dosáhnout Libor Došek, pokud bude mít vhodnou dvojičku. Možná i Míra Matušovič, pokud se k tomu budou započítávat i penalty a stadartky.

Na které stadiony by jste ze Spartou rád zavítal?

Mě se libí ty dva velké stadiony ve Španělsku – Barcelona a Real, to jsou krásné stadiony. I ten na Ajaxu byl pěkný. Líbí se mi takové ty stadiony, kde na vás ta historie dýchne, že cítíte, že sem tam ty důležité zápasy odehrály.

Nepřemýšlel jste jako o variantě na defenzivního záložníka o Pavlu Perglovi?

I na tuto variantu jsem byl připravený, například na Ajaxu byl připraven v připadě, že by vypadl některý z dvojice Hašek, Herzán. Kdyby měli nějaké problémy, nebo kdyby hráli hůř. V té defenzivní části o této eventualitě víme, zatím jsme jí nevyužili.

Myslíte, že je v české lize na eventuální posily ještě kde brát?

Je pravda, že v české lize, hlavně v těch klubech odkud bysme mohli brát, tak ne všechny kluby chtějí do Sparty hráče pouštět anebo si řeknou o nehorázné podmínky, takže možností tolik není. To znamená, že se budeme také dívat do zahraničí, díváme se na Slovensko, tam si myslím, že jsou zajímaví hráči. Možná také v zahraničí na české hráče, kteří tam působí, nebo působili.

Nehodil by se Vám v létě jako útočník Milan Pacanda, který se loni na začátku jako střelec docela projevil?

Ale v podstatě Pacanda odešel, protože se tu neprosadil, alespoň já to tak vnímám. A teď by měl přijít do klubu, kde je problém a my bychom měli čekat od něho něco. A ani v tom novém klubu nemá nějakou výraznou střeleckou produktivitu. O Pacandovi jsme si povídali, sledovali jsme ho, ale nepřesvědčili jsme se, že by ON byl ten zachránce Sparty, že by to byl ten hráč do šestnáctky.


Když byste mohl jmenovat jednoho fotbalistu z ligy, kterého byste v zimě rád přivítal jako posilu?

Ne, tohle nechci říkat, protože kdyby se to někde objevilo na nějakých stránkách, tak se mu zbytečně zvedne cena, to bysme zbytečně okolo toho mlžili. Tohle se prostě před přestupním termínem nedělá, tam se už hrajou maličko jiné hry.

Co byste dělal, kdyby Sparta sestoupila do druhé ligy?

Tohle si nechci ani připustit. Víte, takto ta naše generace neuvažuje, já si to nepřipouštím. Takto uvažují lidi, kteří dopředu prohrávají.

Neuvažoval jste, že byste přišel na děkovačku po utkání s hráči? Přece jenom jste součást týmu.

Já jsem to nikdy nedělal, ale když jdu na děkovačku, tak je to po konci sezóny poděkovat fanouškům za celou sezónu. Já mám také hned po skončení zápasu povinnosti, jsme většinou v televizi, pak mám rozhovor, nebo tam čekají novináři. A také chci být první, když hráči vchází do kabin. Buď jim gratuluju, nebo ... to jsou takové moje rituály.

Je nutné, aby Sparta hrála v LM na jednoho útočníka? A jak vidíte působení Sparty v Evropě na jaře?

Víte, ono to je těžké... na kolik útočníků hrál s námi Ajax? Oficiálně se třemi, ale v podstatě hráli se dvěma záložníkama, kteří hráli krajní. Ani jeden nehrál útočníka, hráli na jednoho a nikomu to nevadí. Protože Ajax hraje pěkný, útočný fotbal. Oficiální počet útočníků je napsaný, nezáleží na tom, kolik šancí si vytvoří, s jedním útočníkem si můžete vytvořit víc šancí, než se třemi. Takže nemusíš hrát obranný fotbal s jedním útočníkem, ale můžes hrát s pěti útočníky a šance si nevytvoříš. O tom to není, kolik máš útočníků není rozhodující, rozhodující je kolik máš šancí a kolik z toho dáš gólů. Já takhle vnímám fotbal. S tím jarem je to ještě předčasné. Dneska jsme jedno průměrné mužstvo, musíme si to povědět otevřeně, je důležité aby se nám povedly přestupy, aby jsme dotáhli 3-4 hráče, kteří nám ihned (zdůrazněno) naskočí a ne jako teď. Hráči se dlouho adaptovali a potřebujeme stabilizovat ty hráče, co zůstanou a od kterých si Sparta v létě tolik slibovala. Jak se tohle poraří, tak můžeme reálně pomýšlet na pohárovou Evropu. Ale chci být realista, dost to bude záležet jak nám to všechno vyjde.

Už víte jaká bude zhruba zimní příprava Sparty?

Samozřejmě zimní přípravu máme naplánovanou, víme jak bude probíhat. Jednak se bude skládat z té fyzické přípravy, kterou absolvujeme ve Františkových Lázních, tak z herní přípravy. Půjdeme na jedno delší turné, kde chceme odehrát 4 zápasy. Ale většinou se budeme připravovat v těžkých podmínkách Sparty, nechceme abysme jeli někam na měsíc do tepla a pak se vrátíme a porazí nás, že tu bude najednou zima. Chceme se připravovat v těchto podmínkách.

Sledujete Spartu na internetu?

Ne (rezolutně), to já nesleduju. Někdy se ke mě něco dostane, ale já nejsem velký přítel internetu. Ne kvůli Spartě, ale snažím se tomu vyhýbat, aby jsem tomu nepropadl.

Řekl jste, že řešit Karla Poborského není prioritou, ale přivítal byste ho rád v zimě ve sparťanské kabině?

Řekl jsem to již dneska na tiskovce, Karel je bezpochyby výborný fotbalista. Fotbalově by nám určitě pomohl, na druhé straně nejsem přesvědčený, že Karel chce hrát za Spartu. Podle jeho vyjádření to vypadá, že se nejdřív musí dohodnout s managementem Sparty, on musí dát jasně najevo, že chce za Spartu hrát a potom se může vrátit. Protože fotbalově je bez debaty, že má tomuto mužstvu co dát.


Čekal jste v této sezóně takový úspěch Liberce?

Víte, fotbal je o práci a ne o jménech. My pořád dáváme fotbal do souvislosti se jmény a ne s prací. V Liberci se dlouhodobě dobře pracuje, dlouhodobě dobře funguje a to se jednoduše musí projevit. Aby jsem pověděl pravdu, tak jsem si také myslel, že odliv hráčů byl příliš velký, že odešli kvalitní hráči na kterých to stálo, ale ukázalo se, že ti mladí, hladoví hráči je nahradili a tudíž jsou připraveni na velký fotbal a teď jde o to aby to zvládli celou sezónu, ale myslím si, že Liberce má všechny předpoklady. Jak management, tak zázemí, tak hráči ukázali svou kvalitu. A věřím tomu, že v zimě i posílí, takže budou vážnými aspiranty na titul.

Můžete nám říct, jak to bylo loni v zimě s Honzou Polákem a jeho avizovaným příchodem na Letnou?

Co já vím, tak to nakonec ztroskotalo na tom, že Honza chtěl jít do zahraničí. Věděl, že má nabídku z Bundesligy a bylo tam i nějaké francouzské mužstvo, veděl že po konci sezóny bude určitě uvolněný, tak dal přednost zahraničí. Liberec se Spartou byli dohodnutí.

Neříkal jste si nebo neříkal někdo Vám v průběhu Vašeho angažmá, že jste měl raději zůstat na dovolené v Indii?

Ale to mi lidi říkají, ale já jsem rád, že jsem tu. Je to skutečné, to není fráze, je vidět, že je to dlouhodobá práce, že to je práce, která se ukáže za pár let. Chtěl bych aby až budu ze Sparty odcházet, aby řekli, že ten Griga nebyla rána vedle, ale že to byla trefa. Já nejsem bežec na krátké vzdálenosti, to mi pověděl ing. Kárl. Doufám, že to potvrdím tady na Spartě. 18 měsíců je na české poměry dlouhá vzdálenost, je to maratón (smích). Řekl jsem na první tiskovce, že když tu 21 měsíců, na které mám smlouvu, vydržím, tak to pro mě bude trenérský úspěch. Ale nikde jsem neřekl, že po 21 měsících odejdu, protože já mám smlouvu postavenou tak, že Sparta má opci na další období. Ale já to beru tak, že když to tu vydržím, tak to bude ocenění mé práce.

Víme, že preferujete atraktivní, útočný fotbal, můžeme se těšit na jaře na ofenzivní hody?

Na útočný fotbal, pěkný ofenzivní fotbal musíte mít určitou typologii hráčů. Myslím si, že to nyní není na Spartě moc dobře poskládané pro hezký, ofenzivní fotbal. Ale při vhodném doplnění, když budeme mít vhodné tipy.... to je moje filozofie. Není to tak, že jsem chtěl hrát ofenzivní fotbal s Libercem a nechci ho hrát se Spartou. Nemám rád zanďoura. Stejně jako když prišel Cruyff do Barcelony, tak viděl fotbal svýma očima, jak by měl vypadat a chtěl to ve svém mužstvu dosáhnout.

Co říkáte úspěch Artmédie v LM? To je docela překvapení pro celou Evropu.

Artmédia měla velké štěstí v předkolech. S Partizanem Bělehrad odehráli 2 velmi šťasné utkání, v Bělehradě měli obrovské štěstí. Tam je to dalo hodně dohromady, teď už odehráli vyrovnané utkání třeba s Rangers, Milánem v Portu dokonce vyhráli. To je vidět, co je to pohoda, sebevědomi, když se dostane do klubu. To se potom projevuje na hřišti.

Všichni doufáme, že postoupíte do poháru UEFA přes Thun.

Není to veselý stav, ale myslím si, že s Thunem to bude velmi těžký zápas. S Arsenalem hráli vyrovnaný zápas, dostali góla v 88. minutě, 2 góly jim prý neuznali, to nebudou žádní čičmundové. Není je možné je podceňovat, nebude to lehký zápas.

Díky za rozhovor a doufejme, že to brzo zase bude Spartičce pod Vaším vedením šlapat!!

pokračování rozhovoru naleznete v podzimním čísle občasníku Sparta Forever

Více o panu Grigovi si můžete přečíst zde:
www.spartaforever.cz/ukaz_clanek.php?clanek=498

Chibitch | 06.12.2005 12:17 Vstoupit do diskuze
19