Redakce | 05.01.2006 18:44

Mladý fotbalista Sparty se ocitl na trávníku spolu s hvězdami Manchesteru United. Při zápase 1. anglické ligy proti Portsmouthu byl vyhlášen Ondřej Karafiát (11 let) v celosvětové soutěži Manchester United soccer schools ve fotbalových dovednostech na 1.místě. K tomuto výkonu se musel připravovat s individuálním trenérem a jak je vidět z ochoty maminky, paní Hany Karafiátové, při poskytování rozhovoru, i maximální podpora rodičů hrála v tomto případě významnou roli. V následujícím rozhovoru se můžete dozvědět zajímavosti z oblasti fotbalu a Sparty očima 11ti letého kluka. Ať se ti Ondro i nadále daří nejen ve tvé fotbalové kariéře.

Ahoj, předem se prosím fanouškům fotbalově představ. Jaká je tvá dosavadní kariéra a na jakém postu nastupuješ?

Jmenuju se Ondra Karafiát, je mi 11 let a chodím do 5.třídy ZŠ Marjánka v Praze 6. Hraju za „D“žáky, nastupuju jako střední obránce, protože mám slušný nákop a často přihrávám na góly. Za sezonu mám 7 přihrávek na gól a na podzim jsme obdrželi nejmíň branek v soutěži, možná i díky mojí obraně. Chtěl bych ale vyzkoušet hru záložníka.

Kdo tě k fotbalu přivedl a jak jsi se k němu vůbec dostal?

Mamka říká, že od mimina mě bavila nejvíc hra s míčkem. Když jsem chodil do školky, tak jsem si každý den kopal s mamkou před panelákem, jinak se mi tam nechtělo a dělal jsem scény. Byl jsem jak z divokých vajec, a tak mě mamka přihlásila v 5ti letech na fotbal do Bráníka.

Jaké máš kromě fotbalu koníčky?

Začal jsem hrát golf v létě, který mě fakt hodně baví. Rád chytám ryby na Berounce, kam jezdím o víkendech.

Prozraď nám svůj nejoblíbenější klub, ve kterém by jsi si třeba jednou chtěl zahrát.

V Manchesteru se mi líbilo ,tak fandím jim a chtěl bych se jednou dostat do Barcelony.

Kdo je tvým fotbalovým vzorem a který hráč se ti nejvíce zamlouvá ve Spartě?

Vzor - Christiano Ronaldo a Ronaldinho s parádní technikou a fandím Blážovi a Sivimu - přeju mu brzké uzdravení!

Sleduješ pravidelně A tým? Jak často se dostaneš na zápasy?

Sledoval jsem zápasy, ale protože se jim nedařilo, tak mě to moc nebavilo. Mám možnost chodit na každý zápas i jako podavač míčů, ale nemám moc času.

Jaké úspěchy kromě vítězství v soutěži Grand Skills 2005 fotbalových dovedností při fotbalové škole Manchesteru United, o kterém si budeme moci ještě na webu přečíst, považuješ za dosavadní největší?

Dvakrát jsem byl vyhlášen nejlepším střelcem halového turnaje, ale to není pro mě tolik důležité. Největšími úspěchy jsou vítězství mého týmu na turnajích, pořádaných mými rodiči a jejich pořadatelskou agenturou - např. Klokan Cup 2003 za Bohemku, Klokan Cup 2004 za Spartu a Klokan Cup 2005 za Spartu, pak Marila Cup 2005.

Chodíš zatím do běžné školy, jak ji známe a nebo navštěvuješ již sportovní se zaměřením na fotbal? Jak těžké je pro tebe skloubit tréninky a zápasy s učením?

Chodím do základky s rozšířeným vyučováním tělocviku, škola spolupracuje se Spartou. Jsem dost vytížený, takže to je na učení znát. Je toho fakt hodně.

Co považuješ za své silné fotbalové stránky?

Techniku a střelbu, kopu v týmu standardky a rohy.

A jak je to s těmi slabšími? Co by jsi měl dle tebe vylepšit?

Běhání - musím pilovat techniku běhu.

S jakým vlastně nastupuješ číslem a proč sis ho vybral?

Měl jsem 16, teď mám 6 -mamka říkala, že to je její šťastné číslo.

Máš nějaký talisman pro štěstí nebo rituál před zápasem?

Talismany jsem měl v Manchesteru, dva sloníky s chobotem nahoru. Před zápasem se pokřikem s klukama dostáváme do varu.

Jaký gól považuješ za svůj zatím nejhezčí?

Nejhezčí gól jsem dal na turnaji Klokan Cup 2005 ve finále s Lask Linz. Asi ze 16m, po rozehrání rohu a přihrávce Kuby Dobiáše (vnuk pana Karola) jsem dal pod břevno. Gól byl možná rozhodující, první. Pak jsme vyhráli 2:0.

Díky moc za rozhovor a přejeme hodně úspěchů a to nejen na fotbalovém či sportovním poli.

Také Vám díky za zveřejnění rozhovoru.
Sparta forever!!!!

Pozvánka: Ondřej Karafiát je přihlášen k registraci rekordu fotbalových doteků s míčem v limitu 111s, který bude provádět už brzy tedy 14.1.2006 na BBV v Brně v pavilonu V od 11.30 hodin.
Foto: archiv Ondřeje Karafiáta
Ondra a jeho pokus o rekord (Nedělní sport, 15.1. 2006) + foto: archiv Ondřeje Karafiáta

Redakce | 05.01.2006 18:44 Vstoupit do diskuze
3