Energetik | 12.09.2006 00:01

Po kratší odmlce vám opět přinášíme další zajímavý rozhovor o Spartě se známou osobností. Tentokrát si pro web Sparta Forever udělal čas divadelní a filmový herec David Novotný, kterého v poslední době znají sparťanští přiznivci především jako Bejčáka z povedeného filmu Non plus Ultras. Davida Novotného můžeme vidět nejen ve filmu, ale i na prknech Dejvického divadla, kam vás spolu s ním srdečně zveme! A především můžeme Davida vidět na Letné v ochozech našeho stadionu i se svou malou dcerkou Emou, neboť správné vyznání je třeba podchytit již odmalička. Jako všechny sparťanské fandy, i jeho trápí současné výkony a výsledky naší Sparty. Co si David Novotný myslí o aktuálních změnách ve Spartě, které hráče bývalé i současné jako fanda obdivuje, jak vzpomíná na své fotbalové filmové role a co prozradí na své herecké kolegy – to vše si můžete přečíst exkluzivně v zajímavém rozhovoru pro Sparta Forever!

Davide vítej při rozhovoru pro web Sparta Forever! Pro všechny zpovídané Sparťany máme na úvod připravenou důležitou otázku. Co pro tebe znamená SPARTA? Co se ti vybaví při vyslovení tohoto slova?
Rivalita, fotbal, láska, hukot, chci to…

Říká se, že Sparťanem se člověk musí narodit, platí to i v tvém případě?
To nevím, geny sparťanský nemám, spíš jsem si ji (SPARTU) našel… dokonce až tak, že jsem za ní za žáčky čutal. Dal jsem fíka starším v přáteláku na „hlavním“ za umělého osvětlení a i když jsme rupli 6:1, nikdo mi to nevezme a z palice nevymaže.

Sparta v nedávné době vyměnila trenéry, přišel Michal Bílek a Horst Siegl. Jak tuto změnu vnímáš?
Na tyto změny se líp dívá s odstupem času…nezbývá než doufat a přát úspěch… každopádně jsou to Sparťani „srdcaři", takže by mohl bejt předpoklad, že to vezmou za správnej konec…

Vedení Sparty razí myšlenku dlouhodobé koncepce, ovšem jak Jaroslav Hřebík, tak Stanislav Griga skončili celkem brzy. Konkrétně v případě Standy Grigy se polemizuje, zda ta změna byla nutná?
Asi byla, těšil jsem se, jak po zimě nabušený a namotivovaný kluci sejmou hravě všechno, co jim bude stát v cestě, ale díval jsem se na partu zralou k návštěvě psychologa… škoda.

Sparta našemu fotbalu pomalu přestává dominovat, což je trpké zjištění. Kde je dle tvého názoru příčina? Anebo se brzy zase vše vrátí do starých kolejí?
Ryba smrdí od hlavy… ale kdo, nebo co je tou hlavou…? Vrátí!!! Možná ne tak brzy, jak bychom si možná přáli, ale o to radostněji a s větší pompou… Jééé,já se těším!

Jak se ti zamlouvá současný kádr Sparty, mělo by se někde výrazně posílit?
Řekl bych, že výrazně by se mělo posílit zejména v hlavách. Sebevědomej kluk z ulice zmůže víc, než namachrovanej profík, kterej už „všechno umí…“

V evropských pohárech jsme hráli (a snad i nadále budeme hrát) hlavně Ligů Mistrů. Který z týmů na Letné na tebe zanechal největší dojem, popřípadě jaký tým by jsi chtěl na Letné vidět?
Barcelona s Ronaldem Koemanem…Real Madrid…zklamala Chelsea, ale anglickej klub tu kdykoli uvidím rád.

Ani na evropské scéně Sparta nedominuje, je to holý fakt, nebo znáš recept, co Spartě chybí, aby se stala špičkovým evropským klubem?
Nejsem bába kořenářka, receptem neposloužím, zatím to budu brát jako holej fakt…

Až Sparta vyhraje Ligu Mistrů, tak co uděláš? ;-)
Zvednu víko od rakve a budu sprostě nadávat!!Proč to nešlo dřív, vy…zatracený,…prodejný…!

Jak často se dostaneš na Spartu? V novém sobotním podvečerním čase se to asi hodně kříží s divadlem…
Na permanentku to není, ale snažím se a letos jsem se stihnul potrápit při zápasu s Kladnem a zítra si dám snad radostněji Zlín… je to nárazový.

Kde tě na stadionu mohou fanoušci nejčastěji spatřit - na hlavní tribuně, nebo snad v kotli? ;-) Přidáváš se k fandění, nebo patříš ke zdrženlivější skupině fanoušků?
Chodím na hlavní tribunu, i když vím, že si touhle odpovědí nešplhnu… a tam si mudruju.

A co třeba dříve, byl si v nějaké aktivnější skupině fanoušků, jezdil si za Spartou i ven? ;-)
Jsem „domácí“ fanoušek…

Letos jsou divácké návštěvy na stadionu spíše nadprůměrné, ale v globálu je stadión Sparty dost často poloprázdný a návštěvy rozhodně nejsou důstojné nejlepšího klubu v republice. V čem je podle tebe problém? Co by přitáhlo diváky zpět na stadión?
Rozhodně si myslím, že předváděná hra…

Znáš se osobně s některými hráči, popřípadě s některými bývalými hráči?
Tomáš Jun, Venca Němeček, Honza Berger… Při různejch charitativních, nebo doprovodnejch akcích mám možnost jich potkávat víc.

Kteří hráči ti, jak se říká, zůstali v srdci? Na které nejraději vzpomínáš a jsi rád, že nosili sparťanský dres?
Jsem povoláním (fotbalově bráno) útočník, takže samozřejmě Griga, Skuhravý, Koller, Petar Novák, Siegl… a bylo by ode mne velmi nečestné a nesportovní nezmínit borce, kteří ovlivňovali mé dospívání. Proto rád zmiňuju Ivana Haška, Martina Frýdka, Pepu Chovance, Lumíra Mistra, Jirku Novotnýho, Zdenka Svobodu, Frantu Straku, Petra Koubu...

Jaký je tvůj pohled na názor, že ve Spartě vlastně dneska hrají jen „žoldáci“, jejichž cílem je dostat se hlavně ven a zabezpečit se tak?
To je jako se vším… kde není srdce, není láska, není radost… ale každej žoldák to v sobě má, jen to rozvinout…

Jako všude, tak i ve tvé branži se všichni dělí na sparťany, slávisty, klokany atp. Můžeš prozradit některé sparťany ze tvého okolí, případně uplakané sešívky? ;-)
Sluka je kovanej, Ondříček uplakanej, Trojan s kapsou… a je dost dobře možný, že Táňa Vilhelmová je Viktoriánka, ale já se jí za to rozhodně posmívat nehodlám… horší třeba je, že Láďa Hampl je Liberečák a má zatím na posměch plný právo… ale to je poslední křeč…

Jak by si stručně pojmenoval Slávii? ;-)
Odvážná školačka.

Pojďme k reprezentaci. Na MS v Německu to zrovna dvakrát nedopadlo, ale kvalifikaci na ME 2008 máme dobře rozjetou. Jaká bude éra po Nedvědovi a Poborském?
Hrozně jsem přál tý Nedvědově generaci výraznej úspěch, ale je třeba udělat čáru a makat na dalším… proč si nedovézt z JAR nějakej cennej suvenýr, nebo skalp zvučného jména poté, co ve finále ve Vídni 2008 vydrtíme Skoty…

Nedávno se začalo spekulovat o tom, že by národní stadion mohl vyrůst na Letné místo stávajícího stánku. Jak se stavíš k této, pro fanoušky poněkud kontroverzní, verzi?
Kde vládnou prachy, stávám se malinkým… mě sere i to, že se stávající stánek jmenuje Toyota aréna…

Trochu indiskrétní otázka, stavíš výše reprezentaci nebo Spartu?
Indiskrétní a těžká, ale mám hodně rád, když hraje repre na Letný…

Existuje kromě Sparty i nějaký jiný klub na světě, který je ti hodně sympatický a fandíš mu?
Barcelona a Manchester United.

Způsobil ti někdy fakt, že jsi Sparťanem nějaké kuriózní problémy či situace jak v rodině, tak ve vztahu, zaměstnání…?
Pochybuju…

Přesuňme se k filmu a divadlu. Fotbalové fanoušky si musel nadchnout ve filmu Non plus Ultras, který je mimořádně vyvedený a patří za něj režisérovi Sparťanovi Jakubovi Slukovi velký dík. Jak se ti pracovalo na tomto filmu a sedla ti role Bejčáka?
Velká radost, velká plocha, velká důvěra, velká pýcha… velká zkušenost. A snad sedla, i když bych s jeho osudem chtěl mít pramálo společnýho… Jinak je dost dobře možný, že to, že jsem Sparťan, mi pomohlo právě k roli Bejčáka…

Co ostatní kluci jako Tyčka, Vočko, Pejsek, Potapěč, jsou to v reálu Sparťani (pokud můžeš prozradit)?
Jsou to herci „nekopové“,takže ani nevím…

Ve filmu zazářil i Jiří Lábus jako strejda Pepa, skvělá paní Hlaváčová jako Bejčákova matka a Olda Kaiser jako Lojza výčepák v legendární Dejvické sokolovně. Navštěvuješ také před a po zápasech nějakou svou oblíbenou putyku - jsi pivař? ;-)
Od doby, kdy se na ultrazvuku objevil malej kaštánek (později dostal jméno Ema), jsem totální abstinent… dokážu si cokoli užít i bez alkoholu.

Jak vzpomínáš na natáčení velmi milého filmu Kožené slunce?
Po přečtení scénáře jsem se velmi zaradoval a těšil se, že by mohl vzniknout dobrej fotbalovém film, ale výsledkem jsem přeci jen trochu zklamanej… nevyužitej potenciál bych to nazval.

V současné době tě můžeme vidět na scéně Dejvického divadla. Můžeš fanouškům doporučit nějaké konkrétní představení s tebou v hlavní roli, na které by se měli vypravit?
Rozhodně by to měl být „Šťovík“ od maďarského autora Zoltána Egressyho.

Máme šanci tě vidět i na jiných prknech, nebo jen v Dejvicích?
Zatím jen Dejvice,ale něco visí ve vzduchu,ale nechci zakřiknout…

Na závěr je tu pár otázek týkajících se Internetu, sleduješ Spartu na síti? Vyhledáváš různé fanouškovské servery, jako je například i tento?
Jsem úplnej internetovej začátečník, ale rozhodně se na to chystám…

Slyšel si již dříve něco o webu Sparta Forever, popřípadě si ho navštěvoval? Jak ho hodnotíš a přijímáš jako fanoušek Sparty?
Slyšel jsem o něm od tebe, hned juknul na rubriku, do které právě přispívám, hodnocení se tudíž prozatím odkládá…

Co bys Spartě popřál do budoucna?
Abych nemusel vstávat z rakve a mohl vyrazit do ulic oslavit celkové vítězství v Lize Mistrů!

Děkujeme Ti za rozhovor, věříme, že nebyl poslední a v budoucnu bude zase opět možnost si o našem smyslu života popovídat! Tak ať nám Sparta dělá i do budoucna radost!


Davidova domovská scéna, kde ho můžete spatřit je Dejvické divadlo. Pro fanoušky nejznámnější film s Davidem Novotným v hlavní roli je Non Plus Ultras.

Fotografie jsou převzaty z www.svetdvd.cz, www.osobnosti.cz a www.nonplusultras.cz

Energetik | 12.09.2006 00:01 Vstoupit do diskuze
27