Chibitch | 19.09.2005 10:11

V létě odjel s týmem Sparty na soustředění do Seefeldu devatenáctiletý útočník Ondřej Honka. Do užšího kádru se nakonec neprobojoval a momentálně hraje v rezervním týmu, i nadále však zůstává jedním z našich největších talentů a obrovským příslibem do budoucna. Po Aleši Brichtovi a Janu Vidímovi vám tak poprvé přinášíme rozhovor s člověkem, jenž má Spartu nejen v srdci, ale bojuje za ní i na hřišti.


Co považuješ za svůj největší fotbalový úspěch?

To se ještě nedá přesně říct, ale hodně si vážím, že jsem byl v mládežnický reprezentaci a odehrál jsem tam několik utkání, hlavně teda kvalifikaci. A pak samozřejmě takové věci, jako když jsme vyhráli se Spartou nějaké zahraniční turnaje, kde byly týmy jako Arsenal nebo Barcelona. A pak když jdu o nějaký ten stupeň výš, tak toho si prostě cením. A z loňska samozrějmě mistra ligy s dorostem.

Loni jsi dal za dorost v lize 8 gólů

To nebyla úplně moje nejlepší střelecká sezona, ale minulej rok jsem jich dal 12 nebo 13. Ted´ka jsem byl často na lavici Béčka, tak jsem neodehrál všechno. Ale že bych střílel jeden gól za druhým to taky nebylo.

Jak vzpomínáš na kvalifikační zápas se Slovenskem (U-16), kde jsi dával oba dva góly při výhře 2-0?

To byl v podstatě můj první sraz a hnedka druhý zápas, ten první jsem hrál nějakých 20 minut, a ten druhý zápas jsem dal ty dva góly.Byl jsem rád, že jsem se hnedka dobře uvedl.

Proti jakému nejlepšímu hráčí jsi zatím nastoupil?

Vím, že jsem hrál proti Milnerovi z anglické reprezentace do 19 let a Stevenu Taylorovi, který je jeho spoluhráč z Newcastlu.

Jaké bylo pro tebe v létě soustředění Sparty ve Seefeldu, jestli ti to něco fotbalově dalo?

Tak určitě mi to něco dalo, jel jsem tam s takovým divným pocitem, byl jsem štastnej, ale trochu jsem se i bál, protože jsem nevěděl, co mě tam čeká. Absolutně nikoho jsem tam neznal, ale nakonec to bylo dobrý, i když jsem moc nehrál. Zkušenosti jsem z toho získal. Rozhodně to nebyla špatná zkušenost. Určitě to beru pozitivně.Každý chce být přece v kádru ,,A" mužstva Sparty.

S kým jsi byl na soustředění na pokoji?

Se Slepičkou.

Říkal ti pan Hřebík, co od tebe na tom soustředění očekává?

Přišel ke mě hned první den na pokoj a říkal mi, co ode mne jako útočníka čeká - abych se nesnažil hrát si na fotbalistu, že mám pracovat a dřít pro mužstvo, že pak přijde všechno samo.Neměl tam typ agresivního útočníka, potřeboval tedy někoho agresivního..

Jaký je rozdíl mezi tréninky Áčka a Béčka?

Rozdíl je v tom, že tréninky Béčka vedou hlavně asistenti a v podstatě je to skoro to samý. Jinak samozřejmě v kvalitě spoluhráčů.

A jaký je rozdíl mezi zápasy v přípravě v Áčku a Béčku..

To ti úplně neřeknu, protože jsem toho tam moc neodehrál, ale je to znát, že je to rychlejší. Je znát, že ti hráči jsou vyspělejší a jdou do těch soubojů trošku jinak, chytře. Ze začátku jsem ty souboje, samozřejmě, prohrával, ale postupem času bych to hrát mohl. Jde o ten zvyk.

Má to pro hráče B týmu přínos trénovat nebo hrát s klukama z Ačka jako jsou třeba Jirka Homola, Ondřej Herzán a Petr Voříšek?

Tak určitě, jsou to kvalitní fotbalisti, čím víc lepších fotbalistů, tím je trénink lepší. Je možnosti si vyzkoušet tu kvalitu té první ligy, nebo i v případě Homoly i Ligy Mistrů. Alespoň se může člověk ujistit, že na to má.

Zkoušel jsi třeba hrát proti Jirkovi Homolovi na tréninku?

No, tak já nevím, jestli zrovna ten trenink hrál naplno nebo ne, ale někdy hrál opravdu moc dobře a těžko se proti němu hrálo.Myslim si, že se dá hrát proti každýmu.Záleží jenom na Tobě.

Jaké to bylo zahrát si v Béčku s Honzou Šimákem?

No, já jsem s ním hrál poslední dva zápasy, když jsem hrál za Béčko. Měl jsem z toho dobrý pocit, protože vím, že je to opravdu výborný fotbalista. Z počátku bylo vidět, že mě moc nezná a moc mi třeba nenahrával, ale druhý zápas to bylo lepší. Hrálo se mi s ním fakt dobře.

Co ty a nějaké fotbalové zranění?

Snad jenom jednou jsem si poranil vazy v kotníku a to bylo nejakých 14 dní a 14 dní vyklusávání ve 16 letech a od tý doby nic.

Jak zvládáš fotbal a školu dohromady?

Dříve, když jsem byl ještě v dorostu, jsem to zvládal docela v pohodě, ale od tý doby co jsem byl v B mužstvu tak je to složitější. Měl jsem odloženou maturitu na zaří, protože jsem to maličko nestíhal. Myslel jsem si, že to bude v pohodě, ale pak mi bylo doporučeno, at´ si to odložím.Teď už můžu říct, že jsem odmaturoval a můžu se soustředit jenom na fotbal.

Kdo z rodiny asi nejvíc prožívá tvé úspěchy?

Nejvíc asi mamča, ale táta taky, akorát to na něm není tak znát.

Jaké zápasy jsi viděl v loňské sezoně jak často na zápasy chodíš?

Tak samozřejmě jsem šel na derby a ty utkání s lepšími mužstvy. Byl jsem dokonce i na zápase v Ostravě, protože jsme tam hráli s dorostem. Hnedka potom hrálo i Ačko. Dřív jsem se chodil koukat víc, ale ted´ka jsem musel dohánět školu a soustředil jsem se víc na svou kariéru. Chodil jsem i na Ligu Mistrů.

Máš nějaký oblíbený zahraniční klub?

Od malička jsem měl rád Barcelonu, ted´ka k tomu přibyl Manchester a Real Madrid. Ale asi nejvíc je to ta Barcelona. Jsem rád, že ted´ka její sláva zase stoupá.

Byla Sparta vždycky týmem tvého srdce?

Od malička jsem věřil, že budu hrát tam. Nejspíš jsem k tomu přišel od táty, bydleli jsme blízko Letný, tak jsme často chodili. O žádným jiným klubu jsem nepřemýšlel, I když jsem měl šanci jít hrát do Slavie. Ale dostal jsem šanci hrát i za Spartu, tak jsem šel radši tam.

Kdo je podle tebe největší letní posila Sparty?

To je těžký říct, mě se líbil Petr Lukáš a Slepi.

Máš nějaký fotbalový vzor?

Tak když jsem se díval na MS 94, tak se mi líbil Romario a pak se mi začal hrozně líbit Ronaldo. Dokonce mám doma i jeho dres.

Jaké máš v této sezoně fotbalové cíle?

Budu to brát z pohledu Sparty, protože jsem měl možnost někam odejít na hostování, tak abych hrál v základu v Béčku, aby se mi dařilo. Prosadit se zpátky do Áčka. Tam dostat nějakou šanci a využít jí.

Jaké vidiš své fotbalové klady a na čem bys ještě potřeboval zapracovat?

Tak klady - řekl bych že mám dobrou hru hlavou, jsem docela rychlej a nechybí mi ani agresivita, řekl bych, že se docela hodím do presingu. Ty slabiny - musím trochu zapracovat na koncovce a na technice. To se samozřejmě musí trénovat pořád.

Co tě napadne, když se řekne slovo Sparta?

Nejlepší klub v republice!

Dík a hodně štěstí!!

Chibitch | 19.09.2005 10:11 Vstoupit do diskuze
4